Ezan Duası Hakkında Bilgi

Ezan biter bitmez bu dua okunmalı...

Ezan duası, her vakit ezanın okunmasının bitmesi ile beraber namaza başlamadan okunması sünnet olan bir duadır. Ezan duası nasıl okunuyor sorusuna yanıt olarak ise hoca ezanı bitirdikten sonra, abdestli bir şekilde ve duayı okuyacak kişi kıbleye dönük bir şekilde okumalıdır. Her namaz öncesinde okunabileceği gibi ezanın bitiminden sonra okunması da sünnet olarak belirtilmektedir.

Hz. Bilal, İslamiyet tarihinde ilk ezanı 15 Haziran 622 tarihinde okumuştur. O zamanlar İslamiyet henüz yaygınlaşmamış olduğundan ve Müslümanlara zulüm yapılması nedeni ile Peygamber Efendimiz (S.a.v.)’ın yolundan gidenler gizli gizli namaz kılarlardı. Ezanın okunmasının ardından ve kamet getirildikten sonra Peygamber Efendimiz (S.a.v.) ise ezan duasını okurdu. Bu nedenle ezan okunmaya başladığında ezanı dinlemek ve bu sırada ezanı müezzin ile beraber içinden tekrar etmenin sünnet olduğu gibi ezan bittikten sonra da ezan duasını okumak sünnettir. Hz. Peygamber (S.a.v.) bir hadisinde iman edenlere şöyle buyurmuştur:

“Ezânı işittiğiniz zaman, onun dediğini tekrarlayın. Sonra bana salât getirin. Çünkü gerçekten kim bana bir defa salât getirirse, Allah onu on rahmet ile anar. Sonra da benim için Allah’tan vesile isteyin. Çünkü vesile Cennet’te bir makamdır ki, ancak Allah’ın kullarından bir kula layık görülmüştür, umarım ki o kul ben olayım. Artık kim benim için Allah’tan vesile isterse, şefaatim ona helal olur.”

Ezan Duası Okunuşu

Ezan Duası okunuşu şöyledir:

Allahumme Rebbe hazihi’d-da’veti’t-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîate. Vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tuhlifu’l-mîâd.

Ezan Duası Arapça Yazılışı

Ezan Duası Arapça yazılışı da bu şekildedir:

اللَّهُمَّ رَبَّ هَذِهِ الدَّعْوَةِ التَّامَّةِ وَالصَّلَاةِ الْقَائِمَةِ آتِ مُحَمَّداً الْوَسِيلَةَ وَالْفَضِيلَةَ وَالدَّرَجَةَ الرَّافِعَةَ وَابْعَثْهُ مَقَاماً مَحْمُوداً الَّذِي وَعَدْتَهُ إَنَّكَ لَا تُخْلِفُ الْمِيعَادَ

Ezan Duasının Türkçe Anlamı

Ezan Duasının anlamı şu şekildedir:

Ey bu tam davetin ve kılınmak üzere olan bu namazın Rabbi olan Allah’ım! Muhammed’e vesileyi, fazileti ihsan et. Bir de kendisine vadettiğin Makam-ı Mahmûd’u verip oraya ulaştır.

Ezan Duası Dinle


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

2 Yorumlar
  1. Abdulkadir ULUSOY Yorumunda diyor ki;

    Çok teşekkürler Allah’ım, bu makale benim için çok faydalı oldu. Yarattığı gücü hissetmek ve Yüce Allah ile olan bağımı güçlendirmek benim için büyük bir nimet.

  2. Aslınur AKARSU Yorumunda diyor ki;

    “Ey incelik lütuf sahibi EL-LATİF

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com