Çok Uyumak Günah Mı?

Çok uyumak günah mı konusunda din adamlarının görüşü günah değildir ama iyi de değildir. İlgili hadislerden biri şöyledir: “Çok uyumak insanı ahirette fakir eder.” (Beyheki’den rivayettir.) Hadisten anlaşılan, kişinin sonsuza kadar kalacağı mekan olan ahiret için hazırlık yapması gerektiğinden geceleri çok uyumak iyi değildir.

Tuvalette Uyumak Günah Mı?

Tuvalette uyumak günah mı konusunda din adamları günah olduğunu belirtir. Tuvalet ve banyo kötü cinlerin sık sık uğradıkları bir yer olduğundan buralardaki zorunlu ihtiyaçlar hızlıca giderilmeli ve terk edilmelidir.

Dinen Çorapla Yatmak Günah Mıdır?

Dinen çorapla yatmak günah mıdır konusunda din adamlarının görüşü günah olmadığı yönündedir. Ama vücudun dolaşım sisteminin daha iyi çalışabilmesi için çorapla yatmak uygun değildir.

Kuran’da Uyku Saatleri

Kuran’da uyku saatleri Furkan suresi 47. ayette geçer: “O, geceyi sizin için bir elbise, uykuyu bir dinlenme ve gündüzü de yayılıp çalışma zamanı kılandır.” Gündüz kaylule saatleri dışında uyumak uygun değildir. Kaylulenin amacı da gece ibadet edenler için dinçlik kazanma uykusudur. Akşam üzeri uyumak din adamlarına göre sağlık açısından çok tehlikelidir. Bu düşüncelerinin kaynağı hadis şöyledir: “Kim ikindiden sonra uyur da aklına bir noksanlık arız olursa, ancak kendisini kınasın.”

Fazla Uyku İle İlgili Hadisler

Fazla uyku ile ilgili hadisler içinde belki de en önemlisi şudur: “Sabah uykusu, rızka manidir.” (Beyheki’den rivayettir.) Teheccüd namazı çok önemlidir. Bununla ilgili hadis: “Gece bir saat vardır ki, bu saatte Allah’tan dünya ve ahiret işleriyle ilgili bir hayır isteyen Müslüman kul ona rastlarsa, mutlaka istediği kendisine verilir. Bu her gece olur.” teheccüd namazının önemini, gece ibadetinin birçok faydasını, fazla uykunun zararını anlatmaktadır.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com