Ana Sayfa Günah mı?

Evlenmeden Öpüşmek Günah Mı?

Evlenmeden öpüşmek günah mı sorusu sıklıkla merak edilenlerin başında gelmektedir. Konuya ilişkin olarak Kur’an-ı Kerim’de zina ve “zinaya götüren davranışlar” tamamen yasaklanmıştır. Bu konuya ilişkin olarak “Zinaya yaklaşmayın çünkü o çok çirkin bir iş ve çok kötü bir yoldur” (İsra Sûresi, 32) ile sadece zinanın haram olduğunu belirtmemiş ayrıca zinaya götüren tüm yolların da yasak olduğunu kullarına tebliğ etmiştir.

Evlenmeden Öpüşmek Caiz Mi?

Evlenmeden öpüşmek caiz mi konusunda da İsra Sûresi’nin 32. ayetindeki “zinaya götüren yollar” ele alındığı için öpüşmenin caiz (dinen uygun olmayan) olmadığını belirtmemiz gerekir. Bununla birlikte sevgilinin öpüşmesiyle beraber şehevi duygular harekete geçerek cinsel birleşmenin de yaşanabilir olması dikkate alınacak olunursa her yönüyle evlenmeden önce öpüşmenin, sarılmanın ve dokunmanın haram olduğu açıkça ortada durmaktadır.

Evlenmeden Önce Öpüşmek Haram Mıdır?

Evlenmeden önce öpüşmek haram mıdır konusu da sıkça merak edilen bir diğer konudur. Bu soruya da iki cihan güneşi peygamberimizin buyurmuş olduğu hadis-i şeriflerle konuya açıklık getirmemiz pek ala mümkün olacaktır.

Peygamberimize biat etmeye gelen Müslüman kadınlar biat esnasında neden efendimizin kendileriyle tokalaşmadığını ve de ellerini tutmadığını sormuştur. Efendimiz de zamanın her asrında örnek temsil edecek şu sözlerini buyurmuştur. “Sizden birinizin başına iğne dürtülmesi, eline helal olmayan bir kadın elinin değmesinden daha hayırlıdır” buyurarak kadınlarla el ele tutuşmanın dahi dinen doğru olmadığını bize açıklamıştır. Kaldı ki evlenecek olun veya olmayın dini nikah olmaksızın dudak dudağa veya yanak yanağa öpüşmeniz kesinlikle doğru kabul edilemez. Bu durum hem ayetlerden hem de hadislerden hareket edildiği zaman zinaya götüren yollardan biri kabul edildiğinden ötürü gerçekten de son derece büyük günahtır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz