Burna Hızma Taktırmak Günah Mı?

burun deldirmek günah mı

Burna hızma taktırmak günah mı konusunda hocaların değişik fetvaları bulunur. Nihat hatipoğlu hocaya göre doğru değildir. Çünkü İslam’da kadının sadeliği esas alındığından hızma doğru değildir diye kabul eder. Nureddin Yıldız hocaya göre kişinin niyetine ve mezhebine göre değişir. Hanefi mezhebine göre sadece süslenme amaçlıysa günah değildir. Ama kişinin kafirlere özenmesinden dolayı hızma takmak istemesi caiz değildir, günahtır. Genel görüş kulakta tek delik hariç vücut deldirmek caiz değildir.

Gusül Abdesti Alırken Hızma Caiz mi?

Gusül abdesti alırken hızma takanların yapması gereken hızmanın çeşidine göre farklıdır. Burun delinerek hızma takılmışsa suyun hızma takılan deliğe temas edebilmesi için hızma su ile ıslatılarak ileri geri hareket ettirilerek deliğin ıslanması gerekir. Ama hızma yapıştırma türünden bir hızma ise yani burunda delik yoksa gusül abdesti için yapıştırma hızmanın vücuttan sökülmesi gerekir, çünkü altında kalan deriye su temas edemez.

Burun Deldirmeden Hızma Takma Günah mı?

Burun deldirmeden hızma takma günah mı konusunda hocaların görüşü kişinin fıtratı bozulmadığı için takabilir ama kadınların takılarını kendilerine haram olan erkeklere göstermesi günahtır. Bu sebepten sadece kocalarına göstermek kaydıyla takılabilir. Ama en doğrusu takmamaktır. Çünkü vücuda takılan bir aksesuar belli bir zaman sonra deride kendini hissettirmez ve takı olduğu halde dışarı çıkma durumu olabilir.

Kulağı Birden Fazla Deldirmek Günah mıdır?

Kulağı birden fazla deldirmek günah mıdır konusunda din adamları günah olduğuna karar vermiştir. Çünkü fazladan delik süs amacını aşmış ve vücuda eziyete girer. Ayrıca gusül zamanı da fazladan uğraş gerektirir. Sağlık açısından da uygun değildir.

Göbek Deldirmek Günah mıdır?

Göbek deldirmek günah mıdır sorusunun cevabı günahtır. Çünkü fıtratı tağyirdir.

piercing hızma günah mıdır
piercing hızma günah mıdır Diyanet

Hızma Günah mı? Diyanet

Hızma takmak veya piercing yaptırmak günah mı? Yoksa günah değil mi? Kendi süs ve takılarınızı sadece namahrem olmayan yani eşinize göstermenizde hiç bir sakınca yoktur. Ancak bu gibi cazibeli gözükmek için takılan takılar konusunda alimlerin birleştiği sonuç olarak evden dışarıda hızma veya piercing denilen cisimleri takmamanız gerekir. Buruna hızma takmakla ilgili Diyanetin fetvası süslenme üzerine açıklanmıştır.

Burun Deldirmek Günah mı
Burun Deldirmek Günah mı

Burun Deldirmek Günah mı?

Burun deldirmek günah mı? Cevabı ile burun alt bölgesini deldirmek veya burnun üst bölgesini deldirmek aynı derecede günahtır. Öncelikle piercing  veya hızma; kulak, burun, dudak, göbek, dil, göğüs, kaş ve deri bölgesine yaptırılmaktadır. Tüm bu saydığımız bölgeler için takılan hızma benzeri takılar dışarıdan namahreme görünüyorsa günahtır.

Erkek veya kadın olsun tüm müslümanlar için burun deldirmek günahtır ve İslam ulemasının ittifakla birleştirdiği konulardandır.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com