En Kutlu Doğum: Hazret-i MUHAMMED (s.a.v.)

Hazret-i Peygamber Efendimiz (s.a.v.) her geçen gün diğerinden daha fazla ihtiyacımız olan gerçek değerleri insanlığa, ne ondan önce, ne de ondan sonra bir benzerine rastlanılmayacak kesafet, letafet ve kemalatla söylemiştir. Yüreklere sevgiyi, saygıyı,aşkı, erdemi, fazileti, iffeti, hayayı, tevazuu, affetmeyi, bağışlamayı… o muazzez günlerden bu zamana asırlar geçmiş olsada, buhranlar içindeki insanlığın her açıdan mutluluğa erişmesinin tek ve değişmez ölçüsü bugün de halen onun gösterdiği yoldur.

İnsanlığı şefkat ve merhametle tanıştıran, ilmek ilmek sevgi ile dokuyarak, şefkat ile örerek bir rahmet toplumu inşa eden, yüce Peygamberimizin (s.a.v.) kutlu doğumları ile ölü dünya yeniden hayat bulmuş, suya hasret bedenler kanasıya Havz-ı Kevser’den kana kana içmiş, hasta ruhlar şifa bulmuştur.

Hazret-i Peygamber (s.a.v.)’in Nübüvveti, bir ülke ya da belirli bir zamanı değil, bütün zaman ve mekanları içine alan evrensel bir nübüvvettir. O’na karşı gösterilen sevgi, saygı, minnetin gerçekte Hakk Teala’ya gösterildiğini, ümmetine ve tüm insanlığa düşkünlüğünü, Hakk Teala Kur’an’da bize söylüyor…’Andolsun, size kendinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, O çok azizdir.Zorlanmanız ona ağır geliyor, üstünüze hırs ile titriyor. Mü’minleri cidden esirgeyicidir, bağışlayıcıdır o…’

Peygamberimiz (s.a.v.)’i örnek almayı, hayatından davranış örnekleri çıkarmayı, O’nun sahip olduğu ahlaki faziletlerin hayata geçirilmesi, getirmiş olduğu dinin benimsenmesi ve gelişen olaylar karşısında onun almış olduğu dini tavırlara benzer tavırların sergilenmesi şeklinde anlamak daha doğru olur çünkü Hazret-i Peygamber (s.a.v.)’in yaşantısı, ancak bu şekilde örnek alındığı takdirde, kendisinden on beş asır sonra yaşayan bir insan için anlamlı hale gelebilir. İnsani ilişkiler açısından anlamlı ve önemli olan; kişinin onun gibi giyinip, onun gibi koku sürmesi değil, onun ahlaki niteliklerine sahip olmasıdır, yani önemli olan onun gibi adaletli, onun gibi dürüst, onun gibi merhametli olmak, kısaca insani ilişkilerini, onun ahlaki ölçülerine uygun şekilde yürütmektir.

Günümüz insanı, Peygamberimizi (s.a.v.) örnek almayı, onun gibi eş,onun gibi baba, onun gibi komşu, onun gibi arkadaş, onun gibi vatandaş, kısaca onun gibi insan olmak şeklinde anladığı ve bunu gerçekleştirmeye koyulduğu zaman, gündelik hayatıda dahil, toplum hayatında ne kadar büyük bir değişikliğin ve manevi zenginliğin meydana geldiğini kendiliğinden fark edecektir.

İslam toplumlarının bugün karşı karşıya bulunduğu problemlerin çözümünde, ifade etmeye çalıştığımız bu örnek almanın çok büyük rolü olacaktır. Ancak, Peygamberimiz (s.a.v.)’i örnek alma işinin söylendiği kadar kolay bir iş olmadığıda açıktır.Ama dindar insandan beklenen, öncelikle bu zora talip olması, onu gerçekleştirmek için çaba sarf etmesidir.

Sevgili Peygamberimiz Hazret-i Muhammed (s.a.v.)’in kutlu doğumunun 1443. yıl dönümünün, cennet vatanmızın huzur ve mutluluğuna, necip milletimizin güçlü birlik ve beraberliğine, bütün insanlığın hidayetine, Müslümanların da Peygamber ahlakına ve yaşantısına yönelmesine vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan diliyorum.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

1 yorum
  1. Beyza YILDIRIMDİNÇ Yorumunda diyor ki;

    Sizi sevirik Huzur Hoca qardaşim 🌼🌼🌼Allah razı olsun Azərbaycandan salamlar 🌹🌹🌹

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com