Doğum Kontrol Hapı Kullanmak Günah Mıdır?

Doğum kontrol hapı kullanmak günah mıdır konusunda din adamlarının görüşü günah değildir. Ama kişilerin rızık endişesi ile çocuk istememe fikrinden dolayı böyle yöntemlere başvurmaları doğru değildir. Kadının sürekli doğum yapmasının sağlığını olumsuz etkileyeceği endişesi ile doğum kontrol haplarını kullanmak caizdir.

İslamda Prezervatif Kullanmak Caiz Midir?

İslamda prezervatif kullanmak caiz midir sorusunun cevabı caizdir. Çünkü prezervatif kullanarak spermlerin kadının yumurtasına ulaşması engellenir. Hz. Muhammed döneminde doğum kontrolü için prezervatif yoktu ama o zamanlarda erkek spermini kadına değil de başka bir yere akıtıyordu. Bu yöntemi bilen peygamber herhangi bir uyarı ya da yasak koymamıştır.

İslamda Gebelikten Korunma Yöntemleri

İslamda gebelikten korunma yöntemleri tarihte daha değişikken zamanla farklılaşmıştır. Korunmada önemli olan hangi yöntemin olduğu değil o yöntemin belli şartlara uymasıdır. Bu şartlardan biri geri dönüşsüz bir yöntem (kısırlaştırma gibi) olmamasıdır. İkinci şart zararsız ya da daha az zararlı bir yöntemin bulunmamasıdır. Üçüncü şart vücuda zarar vermemesidir. Dördüncü şart ileride doğacak çocuğa ve doğmuş çocuğa zarar vermemesidir. Beşinci şart kullanılan yöntemin yumurtada oluşmuş çocuğa zarar vermemesidir sadece oluşumunu önlemelidir.

Ertesi Gün Hapı Caiz Mi Diyanet

Ertesi gün hapı caiz mi Diyanet işlerindeki din adamları caizdir görüşündedir. Doğum kontrolü caizdir ama oluşuş çocuğu düşürmek günahtır.

Doğum Kontrol Hapı Fetva Meclisi

Doğum kontrol hapı fetva meclisi görüşlerine göre caizdir fakat hap hormon dengesizliği yaptığı için daha az zararlı bir yöntem bulunursa o tercih edilmelidir. Doğum kontrol yöntemlerinde çocuğun olması kadın tarafından istenmezse yöntemler uygulanır çünkü doğumla ilgili onun bedeni etkilenecektir. Erkek tarafından istenmezse ve sağlam bir gerekçesi varsa yine uygulanır.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com