Doğum Günü Kutlamak Günah mıdır?

Doğum günü kutlamak belirli şartlar altında günah olmamaktadır. Belirli şartları yerine getirenler doğum günü kutlamalarını haram olmadan, günah işlemeden gerçekleştirebilmektedirler.

Son yıllarda daha da popüler olan doğum günü kutlamaları çok fazla yapılmaya başlandı. Yeni yaşa giren kişinin doğum günü büyük partiler veya eğlenceler eşliğinde kutlanmaktadır. Doğum günleri ise bazen çok fazla abartılarak, yabancıların kutladığı gibi kutlanmaktadır. Bu kutlamalar ise ‘ Doğum gününü kutlamak günah mı? ‘ sorularını da beraberinde getirmektedir.

Doğum günü kutlamalarında yabancı ülkelere özenilmemelidir. Doğum günleri hep beraber hoş sohbet ve muhabbet amacıyla kutlanmalıdır. Doğum gününe katılanlar ile hoş vakit geçirmek için kutlanmalıdır. Yabancı ülkelerde olduğu gibi içkili ve haram olacak şekilde kutlanmamalıdır. Yılbaşı kutlamaları gibi yapılan doğum günleri haram olmaktadır.

Peygamber Efendimizin Doğum Gününü Kutlamak

Peygamber Efendimizin doğum gününü kutlamak ise her yıl yapılmaktadır. Peygamber Efendimizi bu günde dualar ile anmaktayız. Ayrıca ilahiler eşliğinde hoş sohbet içerisinde de Peygamber Efendimiz’in doğum haftası kutlanmaktadır. Bu sayede hem Peygamber Efendimiz için hem ölmüşlerimiz için dua ederek, onları yerlerinde dinlendirmekteyiz.

Doğum günleri yabancı ülkelere özenmeden, imrenmeden kutlandığı zaman hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Fakat onlara özenerek abartılı doğum günleri yapmak harama girebilmektedir. Sadece iyi ve hoş vakit geçirmek için doğum günü kutlamaları yapılmalıdır. Ayrıca kimi küçük çocuğun doğum günü dualı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Yabancı ülkelerdeki doğum günü kutlamalarından uzaklaşarak, bu şekilde doğum günü kutlamak daha uygun olmaktadır.

Peygamberimiz ise ‘ Sizler adım adım, karış karış ve dirsek dirsek daha önceki ümmetlerin yollarını izleyeceksiniz. Öyle ki, onlardan biri kertenkele deliğine girmiş olsa -mutlaka bir hikmeti vardır diyerek- siz de o deliğe gireceksiniz. ‘ demektedir. Yabancı ülkelere özenilmemesi buyrulmaktadır.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com