Yılbaşı Kutlamak Günah Mıdır?

Birçok kişi yılbaşı ve Noel kavramlarını karıştırmaktadır. Ancak yılbaşı kutlamak da Noel’in devamı şeklinde gerçekleştiği için onların adetleri olan çam ağacı keserek evi süslemek ve kutlamak caiz olmamaktadır. Zira onların bayramlarında, onlar gibi eğlenmek, onlara benzemek olacağından dolayı kutlanması doğru değildir.

Bu durum bazı din alimleri ve din kitaplarında ise kafirlerin bayramlarında onlar gibi kutlamalar yapan Müslümanların küfre girdiği belirtilmektedir. Örneğin; yılbaşı gecelerinde Hristiyanlar hindi yemektedir. Eğer bir Müslüman, onlar gibi yılbaşı gecesi hindi yerse haram olmaz ama mekruh olur. Bununla beraber tombala gibi kumar oyunları zaten dinimizce yasaklanmıştır. Bu nedenle yılbaşı gecelerinde de normal günlerde de tombala oynamak caiz değildir. Yılbaşı gecesinde de normal bir gün şeklinde geçirmek ve bu geceye ayrı bir önem vermemek gerekmektedir. Bunun yanı sıra Noel’i kutlamak caiz mi sorusuna da yanıt vermek gerekmektedir.

Noel, Hristiyanların kutladığı bir bayram olduğu için asla caiz olmamaktadır. Fakat bir zaruret olması durumunda caiz sayılmaktadır. Bazı durumlarda Noel kutlanmak zorunda kalınabilir. Örneğin, çok önemli ve yurtdışında gerçekleşen bir toplantı esnasında Noel kutlanıyorsa ve mecbur kalınıyorsa, herhangi bir mahsuru yoktur. Aksi durumlarda sadece Hristiyanların değil, diğer tüm dinlerin bayramlarını ve ibadetlerini gerçekleştirmek, onlara benzemek olarak kabul edilir ve caiz değildir. Ancak mubah olan adetlerin gerçekleştirilmesinde herhangi bir sakınca da bulunmamaktadır.

Yılbaşı gecesine Müslüman birisinin herhangi bir anlam yüklemesi demek (bu mevlid okutmak veya sohbet düzenlemek olsa dahi) onlara benzemek anlamına gelmektedir. Bu nedenle Müslümanın her gece ne yapıyorsa yılbaşı gecesi de onu yapması uygundur. Böylece yılbaşı kutlamak günah mıdır sorusuna yanıt verilirse dinimizce caiz olmadığı söylenebilmektedir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com