Cünüp Gezmek Günah Mıdır?

Cünüp gezmek günah mıdır konusunda tüm İslam din adamları aynı fikirdedir, günahtır.

Cünüp Gezmek Uğursuzluk Getirir Mi?

Cünüp gezmek uğursuzluk getirir mi konusunda uğursuzluktan kastedilen manevi bir pislikse getirir. Cünüp hali manevi bir pisliktir. Kişiyi ibadetlerden ve rahmetten alıkoyar. Derhal gusül gerektirdiği hadislerde de belirtilmiştir. “Cünüp olunca, çabuk gusletmeli. Çünkü kiramen katibin melekleri, cünüp gezenden incinir.” Bir başka hadis: “Allahü Teâlâ buyuruyor ki; şu üç şeye devam eden gerçek dostumdur. Bunları terk eden de gerçek düşmanımdır. Bu üç şey namaz, oruç ve cünüplükten gusüldür.” (Beyheki’den rivayet edilmiştir.)

Cenabet Uyumanın Zararları

Cenabet uyumanın zararları hakkında bir hadis şöyledir: “Canlı resmi, köpek ve cünüp bulunan odaya rahmet meleği yaklaşmaz.” (Bezzar’dan rivayet edilmiştir.) Cünüp uyumak kişiye kirlendiğinden dolayı şeytanların yaklaşmasını ve meleklerin uzaklaşmasını sağlar. Hz. Ayşe: “Hz. peygamber cünüp iken uyumak istediği zaman avret mahalini yıkar ve namaz abdesti alırdı.” Bu hadisten din adamlarına göre çıkarılacak olan sabah namazına kadarki vakitte uyumak için abdestle biraz temizlenmektir. Ama namazdan önce gusül alındığından tam temizlik hali sağlanır. Bir başka çıkarılacak olan sonuç ise kişinin tekrar cünüp haline girme isteğinin gelebileceğinden böyle yapılmıştır. Çünkü Hz. Ayşe’ye peygamberin cünüplü iken ne zaman guslettiği sorulduğunda, bazen gecenin başında bazense gecenin sonunda diye cevaplamıştır.

Cenabet Gezersen Ne Olur?

Cenabet gezersen ne olur konusunda din adamları, Müslüman evinden cünüp bir şekilde dışarı çıkmamalıdır diye hem fikirdir. Bir rivayete göre cünüp birinin bastığı toprak ahirette bu kişiden davacı olacaktır.

Cenabet Gezmek Cinler

Cenabet gezmek cinler ile ilgili değildir. Kötü cinler cünüp kişilere kolay yaklaştığından gusülde acele edilmelidir.

Sonuç: Cünüp Gezmek Günah Mıdır?

Cünüp Gezmek Günah Mıdır? hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Cünüp Gezmek Günah Mıdır? konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com