Böcek Öldürmek Günah Mı?

Özellikle yaz aylarında evimizin birçok yerinde böcek, sinek ve karıncalar görüyoruz. İsteyerek veya istemeyerek bazen öldürmek zorunda kalıyoruz hayvanları. Böcek öldürmenin hangi şartlarda uygun olduğunu merak eden kişiler için, bu yazımızda böcek öldürmek günah mı sorusuna cevap vereceğiz.

Evinizdeki canlıları öldürmeden dışarı atmaya çalışın.

Canını bizim vermediğimiz hayvanları keyfi bir şekilde öldürmek dinimiz tarafından doğru değildir. Öncelikle canlıyı dikkatlice evimizden dışarı çıkartmaya çalışacağız. Fakat bu çözüm olmamışsa o zaman öldürmek günah değildir.

Sağlık açısından sorunu olan böcekleri imha etmenizde sorun yoktur. 

Eğer evinizde çocuklarınızın ürktüğü, yiyeceklerinize zarar veren ve sağlık açısından sorun veren böcekler mevcutsa bunları imha edebilirsiniz. Bu tür canlıların öldürülmesinde dini açıdan bir sorun yoktur. Yanlışlıkla böcek öldürmek günah olmadığı gibi sizin sağlığınızı tehlikeye atan bir canlıyı öldürmeniz dinimizde yasaklanmamıştır.

Yanlışlıkta öldürmek günah değildir. 

Evlerimizde genel olarak en çok bulunan böcekler, karıncalardır. Eğer evinize birçok karıncanın olduğunu görürseniz öncelikle, nereye geldiğini tespit etmelisiniz. Karıncalar genellikle yiyeceklerin olduğu yerlere gelirler, bunu gördüğünüzde ilk olarak karıncaları öldürmek yerine geldikleri yiyeceği atmalısınız. Eğer yine çözüm olmamışsa bu kez öldürebilirsiniz. Yanlışlıkla karınca öldürmek caizdir. Dinimiz açısından herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Karınca yuvasını bozmak günah mıdır diye merak edenler için, keyfi olduğu durumlarda mekruhtur. Fakat sizi rahatsız edecek bir boyuttaysa öldürmek günah değildir.

Evinize akrep, fare gibi hayvanlarının girdiğini gördüğünüzde öldürülmesinde dinimiz açısından bir sorun yoktur.

Akrep ve fare gibi canlılar sağlık açısından insan hayatında sorunlar teşkil edebilir. Bu sebeple evinize eğer bu canlılar girmişse öldürebilirsiniz. Fakat öldürme hiçbir zaman işkence tarzında olmamalıdır. Bu hayvanları yakmamalı, kesmemelisiniz. Onun yerine eğer atabiliyorsanız evin dışına atmaya çalışın, atamıyorsanız zehir alıp öldürebilirsiniz.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com