Bankada Çalışmak Günah mı?

Cahiliye döneminden beri fuhuş ve içkinin önüne geçilmek istenmektedir. Bunlar dinimizce haram ve büyük günahlar içerisine girmektedir. Bunların yanında ise faiz de dinimizce haram görülmektedir. İslamiyet’in doğuşundan bu yana faizin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Avrupalı devletler ise her ülkede açmış oldukları bankalara kendilerinden birilerini yerleştiremeyeceklerinden dolayı da müdüründen çalışanına gittikleri ülkeden birilerini getirmektedirler. Günümüz şartlarında da ister istemez birçok kişi bankalarda işsizlik gibi nedenlerden dolayı çalışmaya başlamaktadırlar. Bankalar faiz ile işlem yaptıklarından dolayı da akıllarda birçok soru işareti bulunmaktadır. Faiz her zaman yasaklanmasına karşın bankada çalışmak günah mı? gibi sorular gündeme gelebilmektedir.

Bankada çalışmak günah sayılmaktadır. Çünkü bankada faiz işlemektedir. Bunun yanında bankada çalışanlarında maaşlarına da faiz karışmaktadır. Bankada çalışan kimselerin evlerinin bereketi kaçmakta ve huzuru olmamaktadır. Bu zamana kadar faizin haram olduğu ve dinimizce kabul edilmediği bilinmektedir.

Birçok kişi işsizlik, geçim sıkıntısı gibi nedenlerden dolayı bankalarda çalıştıklarını söylemektedirler. Bu yanlış olmaktadır. Haram bir şekilde kazanılan paranın kimseye faydası olmamaktadır. Faiz ve haram para evlere sokulmamalıdır.

 Faiz ile ilgili ayetler ise kitabımızda yer almaktadır. Bakara Suresinde(2/ 275) ise

“Faiz yiyenler kendilerini şeytan çarpmış birer mecnundan başka bir hâlde kabirlerinden kalkmazlar. Böyle olması da onların, ‘Alım satım da ancak faiz gibidir.’ demelerindendir. Halbuki Allah alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır.” denilmektedir.

Bunun yanında çocukların ve eşlerin bakımı da evin babasına ait olmaktadır. Bu sebepten ötürüde işsizlikten yakınılarak bankalarda çalışılmaktadır. Haram lokma yemek yerine daha az kazanç ile başka işlerde çalışmak gerekmektedir. Sadece bankalar değil faiz ile alım yapan yerlerde de çalışmak günahtır. Şarap gibi alkollü yerlerde de çalışmak dinimizce uygun değildir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com