Kredi Kartı Kullanmak Günah Mıdır?

Günümüzde kredi kartı kullanımı oldukça fazla artmaktadır. Her geçen gün kredi kartı kullananların sayısı artarken, kredi kartı kullanmak günah mıdır sorusu da merak uyandırmaktadır. Özellikle taksitli alışveriş yapmak anlamında büyük bir kolaylık sağlayan kredi kartı, doğru kullanılmadığı takdirde harama yol açmaktadır. Ancak belirli ölçütlerde kullanıldığı zaman ise caiz olarak kabul edilmektedir.

Bankalar müşterilerine vermiş oldukları kredi kartlarının üzerinden aidat alarak kazanç elde etmektedir. Bu nedenle de faiz uygulaması yapmamaktadırlar. Bu sayede de dinimize göre kredi kartı kullanmak caizdir. Kredi kartı kullanan kişi düzenli olarak, yapmış olduğu harcamaları hesap kesim tarihinden son ödeme tarihine kadar ödeyebiliyorsa banka faiz uygulaması yapmamaktadır.  Ancak sadece asgari tutarın ödenmesi ya da borcun geciktirilmesi gibi durumlar sonucunda banka, müşterisine faiz uygular ve kredi kartı kullanmak günah haline gelmektedir.

Bu faiz miktarı her ne olursa olsun küçük veya büyük fark etmeksizin haramdır. Bu nedenle de kredi kartı kullanan kişi günah işlemiş olmaktadır. Allah (c.c.) Kitabı olan Kur’an-ı Kerim vasıtası ile tüm kullarının ticarette, alışta ve verişte kesinlikle faiz kullanmasını yasaklamıştır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda ise faizi alan da, veren de büyük bir günah işlemiş sayılmaktadır. Dinimizce kredi kartı kullanımı uygun görülürken, faiz alındığı durumlarda bir anda haram olabilmektedir. Bu nedenle oldukça dikkatli bir kullanım yapılması gerekmektedir.

Kredi kartı ile taksitli alışveriş yaparken kimi kurumlar normal fiyattan daha pahalıya ürünü satabilmektedir. Bu durumda satın alınan ürün haram ve da satın alan kişi günah işlemiş sayılmamaktadır. Aynı zamanda ürünü satan kişi de harama el uzatmış olur ve o da günah işlemiş olur.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com