Piyango Bileti Almak Günah Mıdır?

Milli Piyango Bileti Nedir?

Milli piyango bileti, milli piyango idaresi tarafından bazı özel günlerde ve her ayın belli günlerinde insanlara ikramiye dağıtan araçtır. Fakat , bu ikramiye aracı çoğu insanı da ümitsizliğe sevk etmektedir. Aynı zamanda, devlet için de şahane bir gelir kaynağıdır.

Milli Piyango Bileti Almak Günah Mıdır?

Diyanete göre, milli piyango bileti almak bir kumar çeşididir. Bu nedenle haram olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda, diğer kumar türleri gibi şansa dayanan loto, toto, ganyan gibi oyun türleri de şansa dayalı oyunlar oldukları için haram kabul edilmiştir. Şans oyunları, taraflardan birinin kazanması diğer tarafın da kaybetmesi esasına dayalı olduklarından ötürü ve aynı zamanda kazanma ihtimalin kadar, kaybetme ihtimalinin bulunması yani şansa dayalı olması neticesinde bu tarz kumarlar haram olarak kabul edilmiştir. Bu koşullarda kazanılmış paraların sevap getirmesi de beklenmemelidir. Hz. Peygamber, bu tür yollarla kazanılan paraların sadaka olacak şekilde dahi kabul görmeyeceğini belirtmiştir.

Milli Piyangodan Çıkan Parayı Şehit Ailelerine Ya Da Hayır Kurumlarına Bağışlamak Caiz Midir?

Piyango ne şekilde olursa olsun haramdır. Çünkü, bir çeşit kumardır. Öyle bir malın elde edilmemesine özen gösterilmelidir. Piyango oynayıp, bu davranış alışkanlık haline gelmemelidir. Çünkü, bu davranıştan haram olduğundan ötürü kaçınılmalıdır. Elde edilen malın sadaka şeklinde vermeye çalışmadan, fakire ya da derneklere verilmelidir.

Yılbaşında Milli Piyango Bileti Almak Günah Mıdır?

Aynı şekilde, bu da bir piyango çeşidi olduğu için, bir Müslüman’ın bilete para yatırması günahtır. Yılbaşı bileti de bir kumardır ve isminin değişmesi, hiçbir şeyi değiştirmez.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com