Yolculuğa Çıkarken Yapılan Dua Hakkında Bilgi

Yolculuğa çıkarken yapılan duanın yanı sıra iki rekât namaz kılmak dışarıdan gelecek kaza belalara karşı kişiyi korur. Kazasız belasız yolculuk için dua olarak ayet ve hadislerde geçen dualar okunmalıdır.

Yolculuğa Çıkarken Yapılan Duanın Okunuşu

Yolculuğa çıkarken yapılan duanın okunuşu şöyledir;

1- “Allahümme inni e’ûzü bike min va’sâis-seferi ve Kâbetil münkalebi vel’havri ba’del kevri ve da’veti’l-mazlûm“ (Müslim, Hac, 1343: Nesai, 8/272)

2-“Allâhumme ileyke teveccehtü ve bike i’tesamtü. Allâhümme ekfini mâ ehemmeni ve mâ tâ ehtemmü lehû. Allâhümme zevvidni’t-tâkvâ, va’ğfir li zenbi ve veccihni li’l-hayri eyne mâ teveccehtü.” (el-Ezkâr, 195)

Yolculuğa Çıkarken Yapılan Duanın Türkçe Anlamı

Yolculuğa çıkarken yapılan duanın Türkçe anlamı şu şekildedir;

1- “Allah’ım! Yolculuğun meşakkatinden, döndükten sonra kötü şeylerle karşılaşmaktan, gördüğümden geri kalmaktan ve mazlumun bedduasını almaktan sana sığınırım.

2-“Allah’ım! Sana yöneldim. Sana sığındım. Allah’ım, benim önemli olan ve olmayan her işimde bana yardım et. Allah’ım! Beni takva ile rızıklandır. Günahlarımı bağışla ve her yerde her zaman beni doğruya yönelt.

Yolculuğa Çıkarken Yapılan Dua Hakkında Hadisler ve Rivayetler

Yolculuğa çıkarken yapılan dua hakkında hadisler ve rivayetler şöyledir;

Peygamberimizin yolculuğa çıkarken yaptığı dua ; “Yolculuğun güçlüklerinden, üzücü manzaralarla karşılaşmaktan, iyiyken kötü olmaktan, mazlumun bedduasından ve dönüşte mal ve çoluk çocuğu kötü hallerde bulmaktan Allah’a sığınırım.” şeklindedir.

Evden çıkarken Âyet-el kürsi’yi okuyan, eve dönünceye kadar belalardan emin olur. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:(Evinden çıkarken Âyet-el kürsi okuyana, yetmiş melek, evine dönünceye kadar dua ve istiğfar eder.) [Ey Oğul İlmihâli]

Abdullah İbni Sercis radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem yolculuğa çıkarken, “Yolculuğun güçlüklerinden, üzücü manzaralarla karşılaşmaktan, iyiyken kötü olmaktan, mazlumun bedduasından ve dönüşte mal ve çoluk çoçuğu kötü hallerde bulmaktan Allah’a sığınır”dı. (Müslim, Hac 426. Ayrıca bk. Tirmizî, Daavât 41; Nesâî, İsti’âze 41-42; İbni Mâce, Dua 30)


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

3 Yorumlar
  1. Ege Berk Yorumunda diyor ki;

    Bu ders benim için çok bereketli oldu ALLAH RAZI OLSUN…. Ülkemizde gece çalışmak zorunda kalan insanların rabbim yardımcısı olsun

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com