Ana Sayfa Dualar

Yola Çıkarken Okunacak Dua

Yola çıkarken kazadan beladan korunmak için okunan beş dua bulunmaktadır. Yola çıkarken okunacak duaların başında ve sonunda besmele-i şerife okunması gerekmektedir. Kafirun, Nasr, İhlas, Felak ve Nas sureleri yola veya sefere çıkarken okunması gereken surelerdir. Bu surelerin okunması gerekliliğini Nebiyy-i Ekrem (s.a.v.) Efendimiz şu şekilde buyurmuştur;

“Bir sefere çıktığın zaman arkadaşların içinde hâli en güzel ve azığı en bol bir kimse olmak ister misin ey Cübeyr? Öyle ise şu beş sûreyi oku: Kâfirûn, Nasr, İhlâs, Felâk ve Nâs sûrelerini. Her sûreye besmele ile başla ve besmele ile bitir.” (Heysemî, X, 134)

Yola Çıkarken Namaz da Kılınmalı

Yola çıkmadan önce 2 rekat da namaz kılınması tavsiye edilmektedir. Bu namazı kılmadan önce kazaya kalmış olan namazlar var ise onların kılınması gerekmektedir. Çünkü, kaza namazı borcu var iken nafile namazı kılmak doğru değildir. Evden çıkarken 2 rekat namaz kılan kişinin dışarıdan gelecek kötülüklere karşı kendini korumaya aldığı düşünülmektedir. Bu Hadis-i Şerif de şu şekilde geçmektedir;

“Evinden çıkarken iki rekat namaz kılan dışarıdan gelecek her çeşit beladan korunur. Evine girince iki rekat namaz kılan da, içteki kötülüklerden korunmuş olur”.

Yola Çıkarken Yedi Ayet-el-kürsi

Öne, arkaya, aşağıya, yukarıya, sağa ve sola üfürmek üzere yedi Ayet-el-kürsi okuduktan sonra Kelime-i tevhid söylemek büyüklerimiz tarafından tembihlenmektedir.

Yola Çıkarken Yapılacaklar ile İlgili Hadis-i Şerif Mealleri

“Evinden çıkarken Ayet-el kürsi okuyana, yetmiş melek, evine dönünceye kadar dua ve istiğfar eder”.

“Bir kimse, sefere çıkarken 11 kere İhlas okusa, Allahü teala, seferden dönünceye kadar onun evini muhafaza eder”.

“Evinden çıkarken ‘Bismillahi, tevekkeltü alellah, La havle ve la kuvvete illa billah’ diyen, tehlikelerden korunur, şeytan ondan uzaklaşır”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz