Yılbaşı Ağacı Süslemek Günah Mıdır?

Yılbaşı ağacı süslemek günah mıdır konusunda tüm İslam alimlerinin ortak görüşü günah olduğu yönündedir.

Çam Ağacı Neyi Simgeler?

Çam ağacı neyi simgeler diye merak edenlere şu efsaneden bahsedilir. Eskiden insanlar çam ağacının sihirli olduğuna inanırmış. Bunun sebebi kışın çam ağacının yapraklarını dökmemesiymiş. Bu sebeple çam ağacı hayatı, baharı, güneşi temsil eder.

Yılbaşı Kutlamak Günah Mıdır?

Yılbaşı kutlamak günah mıdır konusunda Hz. Muhammed: “Bizden başkasına benzeyen bizden değildir. Yahudilere ve Hristiyanlara benzemeyin.” (Tirmizi’den rivayettir.) diye söylemiştir. Din adamlarına göre günahtır. Hristiyan geleneğidir. Müslümana uygun değildir. Özellikle günümüzde çoğu kişi yılbaşı kutluyor düşüncesiyle hareket edilmemelidir. Bir fiili çoğu kişinin yapması o fiilin doğru olduğunu, günah olmadığını göstermez. Ayetler ve hadislerde belirtilenlere uygun hareket etmemek günaha neden olur.

Yılbaşında İbadet Yapılır Mı?

Yılbaşında ibadet yapılır mı konusunda din adamları yılbaşı gününün de normal bir gün olduğunu ve ibadete engel olmadığını ifade eder.

Yılbaşında Ağaç Kesmek Günah Mı?

Yılbaşında ağaç kesmek günah mı konusunda bahsedilen ağaç çam ağacıdır. Hz. Muhammed: “Kıyamet kopsa bile, o zaman elinizde bir fidan bulunuyorsa ve onu dikmek için de bir engel yoksa derhal o fidanı dikin.” diyerek ağacın öneminden bahsetmiştir. Bu sebeple ihtiyaç olmadığı sürece ağaç kesmek caiz değildir. Kitap, defter ya da mobilya gibi insanlara yararlı eşyaların yapımında kullanılması helaldir. Lakin bir gecelik eğlence için ağaç kesmek günahtır. Ayrıca israftır, haramdır. Hz. Muhammed’in dediğine göre ağaç diken kişinin ağacından insanlar ve hayvanlar faydalandığı sürece kişiye sadaka sevabı yazılır. Kişi ölmüş bile olsa sevap, faydalanılan süre boyunca yazılmaya devam eder. Ağaçlar ihtiyaç dışı kesilmemelidir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com