Uyku Arasında Yapılacak Dua

Ubadetü’bnü’s-Samit (Radıyallahu anh) dan rivayet edildiğine göre, Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Şöyle buyurmuştur;

”Her kim gecenin bir kısmında dönüp uyanır da:

 ‘Allah’tan başka ibadete layık hiçbir ilah yoktur; mülk ancak O’unundur;hamd da yalnız O’na mahsustur. O herşeye hakkıyla gücü yetendir.Bütün hamdler Allahu Teala’ya mahsustur. Allahu Teala noksan sıfatlardan münezzehtir. Allah’u Teala’dan başka hiçbir ilah yoktur ve Allahu Teala en büyüktür. Hiç bir günahtan dönüş hiçbir ibadetede kuvvet yoktur. Ancak Allahu Teala’nın yardımı ile vardır’ dedikten sonra:

”Ey Allahım! Beni mağfiret eyle.” sözünü söyler veya herhangi bir dua ederse,icabet edilir. Eğer ebdest alıp namaz kılarsa namazı kabul olunur. (Buhari Teheccüd 21,2/49)

”Tearre’‘ kelimesinin aslı tearra‘dır; idgam edilmiştir.

Gece uyumayıp, döşek içinde kendi kendine söylenerek bir taraftan öbür tarafa dönmek manasındadır.

Lakin, Esas ve Nihaye kitaplarında , uykudan konuşarak uyanıp kalkmak manasında olduğu zikredilmiştir. Bu uyanma hali ekseriya söz söylemekle birlikte olduğundan Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) efendimiz , bu uyanmayı takip edecek sözün tesbih ve tehlil olmasını öğretmeyi arzu etmiştir.

Sonuç: Uyku Arasında Yapılacak Dua

Uyku Arasında Yapılacak Dua hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Uyku Arasında Yapılacak Dua konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

2 Yorumlar
  1. Atakan Yağmur Yorumunda diyor ki;

    Ama bazi analar aman kalkmasin aman sonra kilar vs.yanlis yapiyorlar.. cehennemde yanmasina goz yumarmisn oyle yapinca

  2. Aybüke DEMİREL Yorumunda diyor ki;

    Bi söz vardır, kendin için istemediğini başkası için de isteme onu demiş gibi oldu 🙂

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com