Tavla Oynamak Günah Mı?

Tavla oynamak haramdır. Bunun sebebi zaman israfı veya kumar değildir. Peygamber Efendimiz bunun haram olduğunu belirtmiştir:

“Kim tavla oynarsa Allah ve Resulüne isyan etmiştir” (Ebû Davûd, Edeb 56; İbn Mâce, Edeb 43; Muvattâ, Rüya 6) buyurmuştur.

Tavlanın haram olmasının sebebi boş vakit geçirmek değildir. Bu sadece bir hikmet olabilir. Eğer sebep bu dersek, bu sebeplerin olmadığı tavla oyunlarının caiz olduğu manası çıkar. Fakat tavla hangi amaçla oynanırsa oynansın, haramdır. Çünkü o Allah ve Resulüne isyan manasına gelmektedir.

  1. Neden Günahtır?

Çünkü tavla oynayan kişi Allah ve Resulüne isyan etmiş olarak kabul edilir. Ve bu da bir günahtır. Yukarı yazdığımız bilgi ile aynıdır.

  1. Bu Konu İle İlgili Hadisler

“Kim tavla oynarsa Allah ve Resulüne isyan etmiştir” (Ebû Davûd, Edeb 56; İbn Mâce, Edeb 43; Muvattâ, Rüya 6) buyurmuştur.

“Nerdeşîr ile oynayan, elini domuz etine ve kanına batırmış gibidir” (Müslim, “Şi‘r”, 10; Ebû Dâvûd, “Edeb”, 56)

“Nerd ile oynayıp, sonra namaz kılmaya kalkan kişi, irin ve domuz kanı ile abdest almış ve namaz kılmış gibidir” (Şevkânî, Neylü’l-evtâr, VIII, 94)

  1. Tavla Gibi Bazı Oyunlarda Günah Mıdır?

Bu konu ile ilgili bazı kaynaklardan araştırma yapabilirsiniz. Biz konu dışına çıkmak istemediğimiz için yazma gereği bulmuyoruz. İnternetten, kitaplardan ve bunun gibi bazı kaynaklardan, bu konu hakkında araştırma yapabilirsiniz.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com