Süper Loto Oynamak Günah Mıdır?

Süper loto oynamak günah mı sorusu sıklıkla yöneltilen sorulardan birisi. Dinimizde ağlayan gözyaşının üzerine saadet kurulmaz denilerek kimilerinin kaybettiği ve bu yüzden evini, barkını kaybettiği kimisinin de kazandığı bu sistemi kesinlikle insanlara men etmiştir. Süper loto da şans oyunlarından biridir ve diğer şans oyunları gibi kesinlikle haramdır, günahtır.

Süper Loto Oynamak Haram Mı?

Süper loto oynamak haram mı konusuna da kesinlikle değinmemiz gerekiyor. Şans oyunlarının tümü dinimizce yasaklanmıştır. Dinimizce yasaklanan her şey haramdır, günahtır. Bu nedenle süper loto oynayanın da haram işlediğini ve günaha daldığını belirtmemiz gerekiyor.

Süper Loto Kumara Girer Mi?

Süper loto kumar mı sıkça merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Bu bakımdan konuya bu şekilde yaklaşmak gerekiyor. Şans oyunlarının tamamı kumardır. Kumar ise dinimiz tarafından kesinlikle yasaklanan ve şans oyunları arasında yer aldığı için kesinlikle haram kabul edilen bir davranıştır.

Kur’an-ı Kerim’de Kumar Ayeti

Kumar oynamak günah mı konusuyla ilgili Kur’an’da birçok ayetler geçmektedir.

“Ey inananlar! İçki, kumar, tapınmak için dikilmiş putlar, fal okları ancak şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz” (Maide Sûresi, 90)

Peygamberimizin Kumarla İlgili Hadis-i Şerifleri

Kumar oynamak dinimizce günah mı konusuna rehberimizin Hz. Muhammed Mustafa da açıklık getirmektedir. Medine devrinde ashabdan Muaz bin Cebel peygamberimize gelerek ey Allah’ın rasulü. İçki ve kumar bizi kendimizden geçiriyor bu konuda bize yol göster deyince hicretin dördüncü yılı Şevval ayında içki ve kumarın yasaklandığına dair o ayet nazil oldu:

“Sana içki ve kumarı soruyorlar. De ki: “Bunlarda hem büyük bir günah hem de insanlara yarar var. Ancak günahları yararından daha büyük” (Bakara Sûresi, 219) nazil oldu.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com