Okey Oynamak Günah Mı?

Okey oynamak günah mı konusunda din alimlerinin çoğunun görüşü günah ya da mekruh olduğu yönündedir. Yani paralı oynanırsa günah, parasız oynanırsa mekruhtur. Paralı oyunlar kumardır bu yüzden haramdır. Parasız oyunlar ise kişinin vaktini ziyan eder bu yüzden mekruhtur.

Tavla Okey Oynamak Günah Mı?

Tavla okey oynamak günah mı konusunda; okey oyunu Hz. Muhammed zamanında yoktu ama tavla vardı. Tavla ile ilgili hadis şöyledir: “Tavla oynayan elini domuzun etine ve kanına batırmış gibi olur.” (Müslim’den rivayettir.) Ebu Davut’tan rivayet bir hadis de şöyledir: “Tavla oynayan Allah ve Resulünün emrini dinlememiş olur.” Tavla para ile oynanırsa günahtır. Parasız oynandığında mekruhtur. Beş sebepten dolayı oyunlar uygun değildir. Rızık kazanmaya engeldir, küçüklere kumarı simgeleyerek kötü örnek olur, kafirlere benzemeye sebeptir, ibadet etmeye engeldir, parayla olursa kumar hükmündedir.

Zarlı Oyun Oynamak Caiz Mi?

Zarlı oyun oynamak caiz mi konusunda zar kumarı simgelediğinden ve özendirdiğinden alimlerce caiz değildir hükmüne varılmıştır.

Domino Oynamak Caiz Mi?

Domino oynamak caiz mi konusunda dominonun oynandığı materyaller zara benzediği için ve kumarı simgelediği için caiz değildir.

Bilgisayarda Oyun Oynamak Caiz Midir?

Bilgisayarda oyun oynamak caiz midir konusunda merak edilen oyun malzemelerine dokunmama konusudur. Oynamak caiz değildir çünkü amaç malzemelere dokunmamak değil kumarı temsil etmemek, kafirlere benzememek, ibadetleri aksatmamak ve zamanı boşa harcamamaktır. Maide suresinde: “Ey iman edenler! İçki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir; bunlardan kaçının ki saadete eresiniz. Şeytan şüphesiz içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan, namazdan alıkoymak ister. Artık bundan vazgeçersiniz değil mi?” diye geçer.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com