Ana Sayfa Namaz

Şükür Namazı Nasıl Kılınır?

Bazen çok sıkıntılar içine gireriz. İçinde bulunduğumuz durumda kıvranırken, ne kadar acı çektiğimizi durum düzelince unutmak istemeyiz. Çünkü o halleri unutmak demek, yaşadığımız iyi anların kıymetine varamamak demektir. Sonra her şey düzeldiğinde derin bir “oh” çeker Yüce Rabbimize şükrederiz. Ya da ummadığımız sevindirici bir durumla karşılaştığımızda veya beklenen bir haberin lehimize olduğunu öğrendiğimizde Allahü Teâlâ’nın verdiği nimetler için şükrederiz.

Yüce rabbimize başımıza bir şeylerin gelmesini beklemeden her zaman şükretmeliyiz. Aldığımız her nefese, sağlığımıza, huzurlu oluşumuza, kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmemize… Her daim şükretmeliyiz.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) müjdeli bir haber aldığında Allahü Teâlâ’ya şükretmek için secdeye kapanıp, şükür namazı kılar ve dua edermiş. Dinimizde şükür namazı kılmak sünnettir. Şükür namazı iki rekât kılınır.

Şükür Namazı Nasıl Kılınır?

Namaza başlarken “Niyet ettim Allah rızası için iki rekât şükür namazını kılmaya” diyerek niyet edilir. Niyetten sonra diğer namazlar gibi kılınır. Son secdede şükür duası okunabilir.

Şükür namazı kılınışı şöyledir:

Niyetten sonra tekbir getirilerek eller bağlanır ve Subhaneke duası okunur.

Subhaneke duasından( Subhaneke birinci rekatte okunur) sonra euzu besmele çekilir, Fatiha suresi ve bir iki ayet veya sure okunur.

Tekbir getirilerek rükûa varılır. Burada üç kere ”Subhane Rabbiyel Azim” denir.

“Semiallahü limen hamideh“ denilerek rükûdan kalkılır.

Sonra “ Rabbena ve lekel hamd” denilerek secdeye varılır.

Secdede üç kez “Subhane rabbiyel a’lâ” denir.

Tekbir getirilerek kalkıp oturulur.

Tekrar tekbir getirilerek secdeye varılır. Secdede yine üç kez “Subhane rabbiyel a’lâ” denir.

Tekbir getirilerek ayağa kalkılır.

İkinci rekâtta Fatiha suresi ve bir sure okunur.

Secde ve rükûlar aynen tekrar edilir. Son secdeden sonra ayağa kalkmadan dizlerinin üzerine oturulur. Ettehiyyatü duası sonrasında Salli-barik duaları okunur. Ardından Rabbena atina duası okunur.

Bu dualar bittikten sonra baş önce sağa çevrilerek “Esselamu aleyküm ve rahmetullah”, sonra sola çevrilerek aynı cümle söylenerek selam verilir.

Şükür Duası Nasıl Okunur?

Şükür duasının okunuşu:

Rabbi evzi’nî en eşküra ni’meteke’lletî en’amte aleyye ve alâ vâlideyye ve a’mel sâlihan terdâhü ve edhılnî birahmetike fî ibâ dike’s-salihîn

Şükür Duasının Türkçe Anlamı

Şükür duasının Türkçe anlamı şu şekildedir:

Ya rabbi! Bana, valideme ve babama verdiğin nimetlere şükretmemi ve razı olacağın ameller yapmamı nasip et. Rahmetinle beni salih kullarının arasına kat.

Şükür Namazı Nasıl Kılınır İzle:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz