Ana Sayfa Namaz

Öğle Namazı Nasıl Kılınır?

Öğle namazı 4 rekatı sünnet, 4 rekat farz 2 rekat  son sünnet olmak üzere on rekat kılınmaktadır. Müslümanların sabah namazından sonra gün içinde kılmak zorunda oldukları ikinci namaz olan öğlen namazının zamanı öğlen ezanından sonra başlayıp ikindi ezanına kadar olan süreyi kapsamaktadır. Bu süre içinde namazın kılınması farzdır.

Öğle namazının sünnetinin kılınışı

Öğle namazının sünnetinin kılınışı 4 rekat olan sünnetin ilk rekatı niyet ettim Allah rızası için öğle namazının 4 rekat sünnetini şeklinde niyetle başlar ve tekbir getirerek namaza başlanır. Önce subhaneke duası okunur ve euzu besmele çekilerek Fatiha suresi okunur. Fatiha suresinden sonra kurandan bir sure okunarak rükuya gidilir. Rükudan sonra secde edilir bir kez doğrulup tekrar secdeye varılır. İkinci rekat da yine kıyama duruşla başlar. Besmele çekilerek önce Fatiha suresi sonra bir sure okunarak rükuya eğilir ve secdeye varılır. Bir kez doğrulup tekra secde edildikten sonra otururken bu kez ettahuyyatü okunur. Kıyamla başlayan üçüncü rekat da besmele fatiha ve bir sure ile başlar. İki kez secdeye vararak 4. rekata kalkılır. 4 rekatta kıyam, besmele fatiha ve sure rukü ve ilk secde sıralaması aynı şekildedir. Farklı olarak ikinci secdeden sonra ettahuyattü ile birlikte Allahumme salli, Allahumme barik ve rebbena duaları okunacak ve esselamu aleyküm verahmetullah deyip sağa sola selam vererek kıyama kalkılacaktır.

Öğle namazının farzının kılınışı 

Öğle namazı farzının kılınışı farzın ilk rekatının başındaki kıyamda yine bu kez farzı kılmaya niyet etmekle başlar. Diğer aşamaları sünnet ile aynıdır.

Öğlen namazı son sünnetinin kılınışı

Öğle namazı son sünnetinin kılınışı niyet ile başlar. İkinci rekatın sonundaki oturuşta da yine farz ve sünnetin son rekatındaki dualar okunup selam verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz