Secde Duası Hakkında Bilgi

Secde duası Allah’ın farz ibadetlerinden olan 5 vakit namazda belli birkaç ayette o ayetin okunur okunmaz secdeye gitmesini tüm inananlara emrettiği dualara secde duası adı verilir. Yapılan secdeye gitme işlemine de tilavet secdesi adı verilir.

Secde Duasının Okunuşu

Secde duası okunuşu şu şekildedir:

Sübhâne rabbiye’l âlâ (3 defa) denerek secdeye kapanılır.

Gufraneke Râbbena ileyke’l masîr (bir defa) secdeden kalkınca denir.

Secde Duasının Arapça Yazılışı

Secde duası arapça yazılışı ise şu şekilde yer almaktadır:

سُبْحَانَ رَبِّىَ ا‘عْلَى üç defa secdeye kapanarak okunur.

غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِيرُ secdeden kalkıldığı zaman bir kez okunur.

Secde Duasının Türkçe Anlamı

Secde duası türkçe anlamı ise şu şekilde karşımıza çıkar:

“Her şeyden yüce olan Rabbim her şeyden münezzehtir” üç kere secdeye varıldığı zaman okunan duanın Türkçe anlamı olarak karşımıza çıkar.

“Rabbimiz! Senin affını (mağfiretini) dileriz yalnızca dönüş Sana’dır.” duası da secdeden kalkılarak ayakta bir defa okunan duanın Türkçe meali olarak karşımıza çıkıyor.

Secde Duasının Fazileti

Secde duası fazileti hakkında şunu söylememiz gerekir ki bu secde ayeti Kur’an-ı Kerim’in tam 14 farklı ayetinde yer almaktadır. Bu ayetlerde secdeye gidilmesinin elbette İslam alimlerince birçok hikmetleri bulunmaktadır. Kur’an’ın ilk suresi olan Alak suresinde secde ayetinin olmasının hikmeti insanı kan pıhtısından yaratan ve ona et giydiren Allah’ın her şeyden münezzeh olup ne kadar da hikmet sahibi olduğunun şükranı olarak gidilir. Bunun yanı sıra Neml suresindeki secdeye kapanma hikmetinin de Hz. Süleyman’ın karıncalara konuşmayı öğretmesi ve bunu ancak yüce Allah’ın izni ve inayetiyle yapmasından kaynaklanmaktadır.

Secde Duası Dinle

Secde duası dinle https://www.youtube.com/watch?v=OlcOH-BsX_s 3 defa secdeye varıldığı zaman okunur.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

4 Yorumlar
 1. Doğan ÇETİNKAYA Yorumunda diyor ki;

  Büyük insanlar infak ederken en iyisini veriyorlar. Paranın yenisini verir, eskisini kendilerine ayırırlar. Küçük insanlar ise en iyisini kendilerine ayırır, en eskisini de fakirlere verirler.

 2. Beyza KÜÇÜKGÖNCÜ Yorumunda diyor ki;

  “ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMED Rahmetini umarak günahkar bir dille Allah Azze ve Celle Ya Rabbim sen bizim her halimizi bilensin bizi halini sevdiklerinden et!

 3. Emine KAZICI Yorumunda diyor ki;

  şuanda hasta yataklarında şifa bekleyen bütün müslüman din kardeşlerimize ALLAH’dan şifa diliyorum.Benim babamda hasta sizdende dua istiyorum ALLAH rızası için.ALLAH’ın rahmeti üzerinize olsun ,

 4. Bilal İSPİR Yorumunda diyor ki;

  Dua ederken lütfen ben değil biz olarak dua edelim değilse kabul olması geç olur. ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com