Rüzgar Estiği Zaman Okunacak Dua

Rüzgar estiği zaman okunacak dua, listesini derledik. Bu dua okunması iyi ve faydalıdır. Çünkü Rüzgar eserken dua etmek Hz. Peygamberimiz’den bize gelen bir sünnettir.

Rüzgârın esmesi, durması, fırtına ve kasırgaya dönüşmesi, her şey Allah Teâlâ’nın gücü ve kudreti dahilindedir. Diğer bir söyleyişle rüzgâr Allah’ın emrindedir. Bu sebeple rüzgâra sövmek yasaklanmış ve câiz görülmemiştir. Bunun aksine, rüzgârların esmesi ve rahmetler getirmesi Allah’a hamd ve şükredilmesine, bazı kere felâketler getirmesi de Allah’a tövbe edilmesine ve ibret alınmasına vesile kılınmalıdır.

Rüzgar Eserken Okunacak Dua Okunuşu

Rüzgar eserken okunacak dua okunuşu, şu şekildedir;

Allahümme inni es-elüke hayra hâ-vâ hayra mâ fihâ ve hayra mâ ersilet bihi ve-euzü bike min şerri hâ ve şerri mâ fihâ ve şerri mâ ürsilet bihi

Rüzgar Eserken Okunacak Dua Arapça Yazılışı 

Rüzgar eserken okunacak dua Arapça yazılışı, ise şu şekildedir;

اَللَّهُمَّ إِنيِّ أَسْأَلُكَ خَيْرَهاَ،وَخَيْرَ ماَ فِيهاَ، وَخَيْرَ ماَ أُرْسِلَتْ بِهِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّهاَ، وَشَرِّ ماَ فِيهاَ وَشَرِّ ماَ أُرْسِلَتْ بِهِ

Rüzgar Eserken Okunacak Dua Anlamı

Rüzgar eserken okunacak dua anlamı, şu şekildedir;

Allah’ım! Senden bu rüzgârın hayrını, onda bulunanın hayrını ve onunla birlikte gönderilenin hayrını dilerim. Onun şerrinden, onda bulunan şeyin şerrinden ve onunla birlikte gönderilen şeyin şerrinden de Sana sığınırım.

Rüzgarı Durduran Dua

Rüzgarı durduran dua, ise şu şekildedir;

Allah’ım! Senden bu rüzgârın hayrını, onun içinde olanların hayrını ve emrolunduğu şeyin hayrını isteriz. Bu rüzgârın şerrinden, içinde bulunanların şerrinden ve emrolunduğu şeyin şerrinden sana sığınırız, deyiniz.”

Bazı rüzgârlar fırtına ve kasırga şeklindedir; evleri yıkar, ağaçları söker, insanları önüne katıp sürükler veya helâk eder; bu da bir azâb ve cezalandırmadır. Nitekim Hz. Âişe yukarıdaki rivayetinin devamında şöyle der: “Hava bulutlandığı vakit Hz. Peygamber’in yüzünün rengi değişir, yerinde duramayıp içeri girer dışarı çıkar, öteye beriye gider gelirdi. Yağmur yağdığı vakit ise rengi açılırdı. Ben bunu onun yüzünden anlardım. Kendisine sebebini sorduğumda:

“Yâ Âişe! Belki bu bulut Âd kavminin dediği gibi bir azâb olur” derdi. Bu durum Kur’an’da şöyle anlatılır: “Nihayet onu, vadilerine doğru yayılan bir bulut şeklinde görünce: Bu bize yağmur yağdıracak bir buluttur, dediler. Hayır! O, sizin acele gelmesini istediğiniz şeydir. İçinde acı azâb bulunan bir rüzgârdır!”

Rüzgar Eserken Okunacak Dua Dinle

https://youtu.be/ev3Wz9lAUHE


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

3 Yorumlar
  1. Çetin Sahil Yorumunda diyor ki;

    SİMDİ REKLAM YAPIYORLAR AMA ALLAH KATİNDA HİC BİR DEGERİ YOK

  2. Aysu ŞAHİN Yorumunda diyor ki;

    Ey İlahi huzurunda olduğumuzu hissetmek hoşlandığımız şeylerin yanında olmaktan daha hayırlı olan Sensin! Sen her türlü noksan ve kusurdan münezzehsin. Senden başka ilah yok ki bize eman etsin. Bizi cehennem azabından muhafaza eyle! aminnnn….

  3. Eren İBA Yorumunda diyor ki;

    slm bu sitedeki herkese slm geceye slm beniduyan herkese ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com