Ana Sayfa Dualar

Rükuda Okunacak Dua

Rükûda Okunacak Dua Hakkında Bilgi

Bazı rivayetlere göre rükuda ve secde de Kuran okunmaz. Sebebi ise rükuda yapılan zikirlerdir. Peygamberimiz “Ben rükû ve secde hâlinde Kur’an okumaktan men edildim “demiştir. Bunu açıklayacak olursak bu yasak sadece Peygamberimize değil bütün İslam alemine gelmiştir. Bütün İslam alemi Peygamberimizin hareketine göre davranışlarını şekillendirmektedir. Peygamberimiz rükû halinde yalnızca Allah’ı tâzim, secde de ise dua edebileceklerini belirtmiştir. Rükû da Kuran okumak yasaklanmış sadece zikir ve dualara yer verilmesi emredilmiştir.

Rükuda Okunacak Dualar Türkçe Anlamı

Allah, kendisine hamd edeni işitir. Ey Allahım, ey Rabbimiz, semâlar dolusu, arz dolusu ve bunlardan başka istediğin her şey dolusu hamdler sana olsun.

Ey Allah’ım! Senin için rükû ettim, sana iman ettim ve sana teslim oldum. Kulağım, gözüm, iliğim, kemiğim ve sinirlerim hepsi sana boyun büküp huşu etti. Subhaneke, Allahumme Rabbena ve Bi Hamdike Allahümmağfirli’ duasını çokça söylüyor ve bu dua ile Kur’an’a imtisal ediyordu. Münezzehsin, Mukaddessin, Meleklerin ve Ruh’un (Cebrail’in) Rabbi sensin.

Rükuda Okunacak Dualar Arapça Okunuşu

وعن ابن أبى أوفى رَضِىَ اللّهُ عَنْهُ قالكَانَ رسولُ اللّهِ  إذَا رَفعَ ظَهْرَهُ مِنَ الرُّكُوعِ قَالَ: سَمِعَ اللّهُ لِمَنْ حَمِدَهُ اللَّهُمَّرَبَّنَا لَكَ الْحَمْدُ مِلءَ السَّموَاتِ، وَمِلْءَ ا‘رْضِ، وَمِلْءَ مَا شِئْتَ منْ شَئٍ بَعْدُ أخرجه مسلم وأبو داود والترمذى

أنت رب الملائكة والروح صلوات سوبانيك و اهوما رابيناو بي حمديكيكثيرا وتيساليردو) القرآن بهذه الصلاة يا الله! أنا أنحني لك و أؤمن بك و أستسلم لك أذني، عيوني ، نخاع ، عظم وأعصابي كل الرمي والرعب فيك

Rükuda Okunacak Dua Dinle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz