Arefe Günü Okunacak Dua

Arefe Günü Okunacak Dualar Hakkında Bilgi

Arefe gününün kelime anlamı günler öncesi demektir. Arefe günü hepimizin bildiği üzere bayramdan önceki gündür. Bu anlamlı, fazileti bol günde çeşitli dualar edilir, ibadetler yapılır, kabir ziyaretlerinde bulunulur, çocuklar sevindirilir, başkaları için hayırlar yapılır ve gelecek olan bayram gününü sevinç ile karşılamak için beklenilir. Bu günde okunacak bir çok farklı dua bulunmaktadır. Diyanet işlerinin bilgi bankasına göz attığımızda Peygamber efendimizin Arefe günü özellikle şu duayı okuduğu rivayet edilir:

“Allah’tan başka ilah yoktur, o tektir, onun ortağı yoktur. Mülk sadece onun, hamd da yalnız onadır. O her şeye kadirdir.”

Peygamber efendimizin sevgili damadı Hz. Ali ise arefe günleri şu duayı okuduğu rivayet edilir:

“Allah’ım, bizim dediğimizden hayırlı olarak, Zât’ının buyurduğu gibi hamd sana mahsustur. Allah’ım namazım, sair ibadetlerim, ölümüm, yaşamam senin içindir. Kalan varlığım da Zât’ın içindir. Allah’ım kabir azabından, kalp fitnesinden, işlerin bozulmasından sana sığınırım. Allah’ım esen yelin getirdiği şeyin hayırlısını senden dilerim.”

Arefe Günü Okunacak Duanın Türkçe Anlamı

“Allah’tan başka ilâh yoktur, yalnız O vardır ve hiçbir şerîki yoktur. Mülk O’nundur ve hamd de O’na mahsustur. Bütün hayırlar O’nun elindedir ve O her şeye kâdirdir.”

Arefe Günü Okunacak Duanın Arapça Yazılışı

ا إله إلا الله ، لا يوجد إلا هو ولا شيري. الممتلكات في بلدها والثناء في حياتها. كل الضجيج بين يديه ، وهو كلي العلم.

Arefe Günü Yapılacak Duayı Dinle


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

2 Yorumlar
  1. Ekin CANDEMİR Yorumunda diyor ki;

    Rabbim nolur sen hakkımızda herşeyın hayırlısını ver.en önmlısı bize sabır ver..sana sığınıyorum sana dua edıyorum sen dualara cvp verensn bnı boş çevırme Rabbim..sen niyetimi biliyosn bizi onla birbirimize hayırlı kıl..sonunda kavuşalım Rabbim.sen dilersen herşey olur..AMİN..

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com