Peygamberimiz’in (s.a.v) Gençliği

Her bakımdan insanların en üstünü olan Muhammed (s.a.v) daha gençliği sırasında Mekke halkı arasında diğerlerinden farklı olarak çok sevilmiştir. Güzel ahlakı, insanlara görülmemiş bir şekilde davranması, sakinliği, yumuşaklığı ve diğer üstün halleriyle sevilmişti. İnsanlar arasında fevkalade farklılığı ile herkes ona hayran olmuştur. Mekke halkı, onda gördükleri şaşılacak derecedeki doğru sözlülük ve güvenilirlikten dolayı ona “El-Emin-Güvenilir” dediler ve gençliğinde bu isimle meşhur oldu.

Çocukluğunda ve gençliğinde kendine ait koyunları “Ciyad” dağında ve civarında güderdi. Böylece geçimini sağlardı. Bir taraftan da çok bozulmuş olan cemiyetten bu münasebetle de uzak dururdu. Bir defasında Eshab-ı kirama: “Koyun gütmeyen hiçbir peygamber yoktur.” buyurmuştu. Ya Resulallah sende güttün mü? Dediklerinde. “Evet ben de güttüm.” buyurdu.

Muhammed (s.a.v) 12 yaşında iken amcası Ebu Talib ile ticaret için Busra ya kadar, 17 yaşında iken amcası Zubeyr ile Yemen’e, 20 yaşında Hz. Ebu Bekir ile Şam’a ve 25 yaşında iken Hz Hatice’nin mallarını satmak üzere Şama olmak üzere dört defa seyahate çıktı. Bu seyahatlerinden başka hiçbir yere seyahat yapmadı.

Sonuç: Peygamberimiz’in (s.a.v) Gençliği

Peygamberimiz’in (s.a.v) Gençliği hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Peygamberimiz’in (s.a.v) Gençliği konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com