Peygamberimiz’in (s.a.v) Gençliği

Her bakımdan insanların en üstünü olan Muhammed (s.a.v) daha gençliği sırasında Mekke halkı arasında diğerlerinden farklı olarak çok sevilmiştir. Güzel ahlakı, insanlara görülmemiş bir şekilde davranması, sakinliği, yumuşaklığı ve diğer üstün halleriyle sevilmişti. İnsanlar arasında fevkalade farklılığı ile herkes ona hayran olmuştur. Mekke halkı, onda gördükleri şaşılacak derecedeki doğru sözlülük ve güvenilirlikten dolayı ona “El-Emin-Güvenilir” dediler ve gençliğinde bu isimle meşhur oldu.

Çocukluğunda ve gençliğinde kendine ait koyunları “Ciyad” dağında ve civarında güderdi. Böylece geçimini sağlardı. Bir taraftan da çok bozulmuş olan cemiyetten bu münasebetle de uzak dururdu. Bir defasında Eshab-ı kirama: “Koyun gütmeyen hiçbir peygamber yoktur.” buyurmuştu. Ya Resulallah sende güttün mü? Dediklerinde. “Evet ben de güttüm.” buyurdu.

Muhammed (s.a.v) 12 yaşında iken amcası Ebu Talib ile ticaret için Busra ya kadar, 17 yaşında iken amcası Zubeyr ile Yemen’e, 20 yaşında Hz. Ebu Bekir ile Şam’a ve 25 yaşında iken Hz Hatice’nin mallarını satmak üzere Şama olmak üzere dört defa seyahate çıktı. Bu seyahatlerinden başka hiçbir yere seyahat yapmadı.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com