Peygamberimiz’in (s.a.v) Evliliği

Muhammed (s.a.v) ilk evliliğini 25 yaşında iken Hz Hatice ile yapmıştır.
Hz. Hatice evlilik hayatı boyunca Muhammed (s.a.v) daima hizmet edip yardımcısı oldu. Muhammed (s.a.v) bu evliliği Hz. Hatice’nin vefatına kadar 25 sene sürdü. Bunun 15 senesi bi’set (peygamberlikten) önce 10 senesi bi’setten sonra idi.
Muhammed (s.a.v) ilk zevcesi Hz. Hatice hayatta iken başkası ile hiç evlenmemişti. Muhammed (s.a.v) Hz. Hatice’den ikisi erkek dördü kız olmak üzere altı çocuğu oldu. Bunlar: “Kasım, Zeynep, Rukıyye, Ümmü Gülsüm, Fatıma ve Abdullah” dır. Peygamberliği sırasında evlendiği Hz Mariye’den de “İbrahim” adlı oğlu olmuştu. Diğer zevcelerinden çocuğu olmadı. Zeynep, kızlarının en büyüğü idi. En küçük kızı Fatıma babasının sevgilisiydi.

Hz. Fatıma Peygamberimiz (s.a.v) kırk yaşında iken doğdu. Erkek evlatları küçük yaşta vefat ettikleri gibi, Hz. Fatıma’dan başka bütün kızları da ondan önce vefat ettiler. Hz. Fatıma’da Hz. Muhammed’den (s.a.v) altı ay sonra vefat etti. Hz. Ali (r.a) ile evlenmişti. Muhammed’in (s.a.v) soyu Hz. Fatıma evladı, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin ile devam etti.

Resülullah (s.a.v) 55 yaşında iken, Ebu Bekir’in (r.a) kızı; Aişe (r.anha) ile nikahlanıp, üç sene sonrada Medine’de evlendi. Bunu Haticetü’l Kubra’nın vefatından bir yıl sonra, Allah Teala’nın emri ile nikah eylemişti. Ölünceye kadar, sekiz sene onunla yaşadı.
Diğer eşlerini ise, hep Hz. Aişe’den sonra, dini siyasi sebeplerle veya merhamet ve ihsan ederek nikah etti. Bunların hepsi dul olup, çoğu yaşlı idi.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

2 Yorumlar
  1. Esra DOYMAZ Yorumunda diyor ki;

    Allah razi olsun hocam…cok faydali bir ders olmus..keske ilkokulara bu dersleri koysalar…ailede ogrenemiyoruz bari okullarda ogrenseydik…hayatimiz bosu bosuna akip gitti…Bundan sonraki hayatimizda Allah bizleri uyanananlardan eylesin

  2. Aysu GEDİK Yorumunda diyor ki;

    Allah razı olsun hocam çok guzel anlattınız inşallah bu sohbettınızden herkes istifade eder

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com