Ölüm Haberi Duyulunca Okunacak Dua

Ölüm Haberi Alınca Söylenecek Söz

Ölüm haberi alınca söylenecek söz özellikle ölüm haberiyle ilgili bilinse de duanın ilk cümlesi hayatta insanın başına gelen her türlü kaza ve bela sırasında okuyacağı bir duadır. “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râcîûn. Allâhümme elhıkhu bi’s sâlihîne va’hlüfhü alâ zürriyyetihî fi’l-ğabirîne  va’ğfirlenâ velehû yevme’ddîn. Allâhümme lâ tahrimnâ ecrahû velâ teftinnâ ba’dehû.”

Ölünün Arkasından Okunacak Dua Arapça

Ölünün arkasından okunacak dua Arapça olarak şöyledir: اِنَّا وَ اِنَّا اَلَيْهِ رَاجِعُونَ اَللّٰهُمَّ الْحِقْهُ بِالصَّالِحِينَ وَاخْلُفْ عَلٰى ذُرِّيَّتِه۪
فِي الْغَابِرِينَ وَ اغْفِرْ لَنَا وَ لَهُ يَوْمَ الدِّينِ اَللّٰهُمَّ لَا تَحْرِمْنَا اَجْرَهُ وَ لَا
تَفْتِنَّا بَعْدَهُ

Biri Ölünce Okunacak Dua

Biri ölünce okunacak dua anlam olarak şöyledir: “Biz Allah’a âidiz ve tekrar O’na dönücüleriz. Ey Rabbimiz! Onu salihlere ilhâk et ve zürriyyetine, geride kalanlarla beraber halef ol, yani mu’în ol. Onu ve bizi din gününde mağfiret et. Ey Rabbimiz onun ecrinden bizi mahrûm etme, onun arkasından bizi fitneye dûçâr etme.”

Ölünün Başında Okunacak Dua

Ölünün başında okunacak dua diye özel bir dua yoktur. Kuran’dan her türlü sure okunabilir. Ancak Fatiha ve Yasin sureleri genellikle en çok tercih edilen surelerdir. Yasin Kuran’ın kalbi olduğundan, Fatiha da cehennem kapılarını kapadığındandır.

Ölünün Ruhuna Okunacak Dua

Ölünün ruhuna okunacak dua olarak Kuran’dan istenilen dua okunabilir. Ayrıca yukarıdaki dua okunabilir. Duayı dinlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=z-XHCeYtyc4
Bu dua Bakara suresinde geçen bir duadır. Ölen kişilerin ardından borcu varsa ödenmeli ve sık sık dua edilmelidir. Ölen kişi adına hatim de yapılabilir ve sevabı ölen kişiye bağışlanabilir. Kuran’dan okunan her türlü dua öleni rahatlatır.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

1 yorum
  1. Berfin Emin Yorumunda diyor ki;

    Bir yaşa kadar böyle kaldırabiliyorsun sonrası olmuyor hocam 😏yaşanmış denenmiştir.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com