Oje Sürmek Günah Mıdır?

Tırnak üzerinde oluşan oje, kınadan farklı olarak su geçirmez.

Dönem kadınları daha güzel olabilmek için bir takım kozmetik ürünleri kullanıyor. Saç boyası, oje gibi birçok ürün ile daha farklı görünüyorlar. Fakat dinimize göre oje sürmek, saç boyamak, kaynak yapmak gibi işlemlerin günah olup olmadığı merak konusu oluyor.

Oje sürmek günah mı? Gibi sorular ise kadınlar tarafından merak ediliyor. Kadınlar güzelliğin ve süsün bir simgesi olmaktadır. Fakat kimi kadın kendinde farklılıklar oluşturarak daha güzel olmak istemektedirler. Oje sürmek günah gibi bir takım şeyler kitabımızda yer almamaktadır. Tırnak üzerinde oluşan oje, kınadan farklı olarak su geçirmez. Namaz kılmak isteyen kadınların ojeleri kazımaları, tırnaklarından çıkarmaları gerekmektedir.

Hayızlıyken (Adetli İken) Oje Sürmek Günah Mı?

Hayızlıyken oje sürmek ise birçok kadın tarafından tercih edilen zaman olmaktadır. Zaten namaz kılamadıkları için, ojenin ellerde durmasının bir sakıncası bulunmamaktadır. Fakat hayızdan sonra gusül abdesti almak için mutlaka ojeler silinmelidir.Gusül abdestinin sahih olması için ise vücutta iğne ucu kadar su değmemiş yerin olmaması gerekmektedir. Oje tırnak üzerinde bir katman oluşturması nedeni ile gusül abdestine mani olmaktadır. Oje süren kadınların bu nedenden dolayı ojelerini çıkartıp abdest alıp, namaz kılmaları gerekmektedir. Ojelerin çıkartılmasında ise çok dikkat edilmelidir. Tırnak diplerinde oje kalıntılarının bulunmamasına dikkat edilmelidir.

Tesettürlü Kadınların Oje Sürmesi Günah Mı?

Tesettürlü kadınların oje sürmesi son zamanlarda çok sık karşılaşılan bir durum olmaktadır. Oysaki tesettüre girmenin amaçları içerisinde dini tertemiz yaşayabilmek, haramlardan uzak durabilmek, sadece helal sayılan insanların görmesini sağlamak yer almaktadır. Bu seçenekler ise kişiden kişiye değişmektedir. Dini bu kadar temiz yaşamak isteyenlerin ise herkese göstere göstere oje sürmeleri uygun karşılanmamaktadır. Evde veya daha uygun yerlerde eşlerine, helal sayılan kişilerin yanlarında oje sürmeleri daha münasip olmaktadır. Bu sayede dinimiz başkalarına örnek olacak şekilde daha temiz bir şekilde yaşanmaktadır.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com