Namazda Selamdan Önce Yapılan Dualar

Namazda selamdan önce yapılan dualar olarak oturduktan sonra Tahhiyat duası okunmaktadır. Ettehiyatu duası olarak da bilinen bu dua yapıldıktan sonra ise Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları okunmaktadır. Tüm bu duaların okunmasının ardından ise Rabbena duaları okunması gerekmektedir. Beş vakit namazın ve tüm namazların oturma pozisyonunda Ettehiyattü duasının okunması farz iken, diğer duaların okunması ise vaciptir.

Ancak Hz. İbnu Abbas (r.a.)’ın anlattığı bir olaya göre; Peygamber Efendimiz (S.a.v.) namazda selam vermeden önce bir dua daha okurdu. Bu belirtilen duanın, salavatlardan sonra ve namazda selam vermeden önce okunması, bazı mezheplerde vacipken, bazılarında sünnet olduğu söylenmektedir. Hz. Peygamber (S.a.v.)’in bu duayı yapmasındaki sebep ise; kabir ve ahiret yaşamındaki azaplardan korunmak ve Dünya üzerindeki tüm fitnelerden Allah (c.c.)’a sığınmaktır.

Namazda Selamdan Önce Yapılan Duaların Okunuşu

Namazda selamdan önce yapılan duaların okunuşu şu şekildedir:

Ettehiyyatu

Ettehiyyâtu lillâhi vessalevâtu vettayibât. Esselâmu aleyke eyyuhen-Nebiyyu ve rahmetullahi ve berakâtuhu. Esselâmu aleynâ ve alâ ibâdillâhis-Sâlihîn. Eşhedu en lâ ilâhe illallâh ve eşhedu enne Muhammeden abduhû ve Rasuluh.

Allahumme Salli

Allâhumme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidun mecîd.

Allahumme Barik

Allâhumme barik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ barekte alâ İbrahîme ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidun mecîd.

Rabbena Atina

Rabbenâ âtina fid’dunyâ haseneten ve fil’âhirati haseneten ve kınâ azâbennâr.

Rabbenağfirli

Rabbenâğfirlî ve li-vâlideyye ve lil-Mu’minine yevme yekûmu’l hisâb.

Hz. Peygamber’in Duası

Allahümme innî eûzu bike min azâbi cehennem ve eûzu bike min azâbi’lkabri ve eûzu bike min fitneti’d-Deccâl ve eûzu bike min fitneti’l mahyâ ve’l memât.

Namazda Selamdan Önce Yapılan Duaların Arapça Yazılışı

Namazda selamdan önce yapılan duaların Arapça yazılışı ise şöyledir:

Ettehiyatu

التَّحِيَّاتُ لِلَّهِ وَالصَّلَوَاتُ وَالطَّيِّبَاتُ ﴿﴾السَّلامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا النَّبِيُّ وَرَحْمَةُ اللَّهِ وَبَرَكَاتُهُ ﴿﴾السَّلامُ عَلَيْنَا وَعَلَى عِبَادِ اللَّهِ الصَّالِحِينَ ﴿﴾ أَشْهَدُ أَنْ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ ﴿﴾ وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ

Allahümme Salli

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ ﴿﴾ كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيم ﴿﴾ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

Allahümme Barik

اللَّهُمَّ بَارِكَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ ﴿﴾ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيم ﴿﴾إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

Rabbena Atina

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

Rabbenağfirli

رَبَّنَا اغْفِرْ لِي وَلِوَالِدَيَّ وَلِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ

Hz. Peygamber’in Duası

اللَّهُمَّ إنِّى أعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ جَهَنّمَ، وَأعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ وَأعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الدَّجَّالِ، وَأعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ المَحْيَا وَالمَمَاتِ

Namazda Selamdan Önce Yapılan Duanın Türkçe Anlamı

Namazda selamdan önce yapılan duanın Türkçe anlamı da şudur:

Ettehiyatu

Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’a dır. Ey Peygamber! Allah’ın selamı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selam bizim üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve elçisidir.

Allahümme Salli

Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

Allahümme Barik

Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

Rabbena Atina

Allah’ım! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru.

Rabbenağfirli

Ey bizim Rabbimiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü’minleri hesap gününde (herkesin sorguya çekileceği günde) bağışla.

Hz. Peygamber’in Duası

Allahım, ben cehennem azabından sana sığınırım. Kabir azabından da sana sığınırım. Deccal fitnesinden de sana sığınırım, hayat ve ölüm fitnesinden de sana sığınırım.

Namazda Selamdan Önce Yapılan Duaları Dinle

 


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

4 Yorumlar
 1. Çağla ÇADIR Yorumunda diyor ki;

  Beni Peygamberimiz (sav) ile aydınlattınız hocam. İnşallah kademe kademe hayatıma geçireceğim.

 2. Alperen ORUÇOĞLU Yorumunda diyor ki;

  Bahsettigi kisi yazar,Hatice kubra tongardir.

 3. Elif ÖZKOCA Yorumunda diyor ki;

  Sevgili kardeşlerim bu günlerde  dostlarım zannettiklerimin iç yüzlerini meydana cıkıyor.ben de bu kişilerden uzak durmaya calışıyorum Yüce Allahım binlerce şükürler olsun kim bilir yüce yaratan beni uyarmak için olabilr.Ve kendi kendime diyorum ki daha önce uykudaymışım  mı ?? ve ben biliyorum ki hayatta hiç bir şey tesadüf değildir.Allah doğru yolldan ayırmasın amin….

 4. Abdurrahim Kutay Yorumunda diyor ki;

  Ey yerlerin göklerin sahibi kainatıı yoktan var eden, istediğini istediğine veren, istediği zaman almak gücüne sahip olan Allah’ım! Ey adalet kılıcıyla zalimin zulmünü kıran ve ey dünya da mümin, münafık, kafir, fasık demeden herkese ilahi fazıyla bol rızık veren. Ahiret te ise, Müslüman olmanın Müslüman kalmanın, canla , malla mücadele etmenin mükafatı olarak sadece Müminlere ilahi rahmet kapılarını açan Ulu Allah’ım! Bizlere lutfunla kereminle muamele eyle. Ahiret te o büyük mahkeme-i kübra da bir ömür boyu işlediklerimizin sualini vermek için yüksek huzuruna çıktığımız zaman bize, annemize. babamıza ve bütün Müslümanlara yardım eyle Allah’ım! Hastaneler köşesinde inim inim inleyen hastalara ve bütün hasta kullarına şifalar ihsan eyle Allah’ım.Bizleide hidayet yolundan ayırma Allah’ım…… ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com