Yemekten Önce Yapılan Dua

Rabbimiz Yüce Allah’ın biz kullarına ikram etmiş olduğu sayısız nimetleri karşılığında Müslümanların da daima zikir çekmeyi ve şükür etmeyi elden bırakmaması gereklidir. Cenab-ı Hakk’ın çeşitlerce rızkına mazhar olan müminlerin, aklı, ruhu ve kalbi ile birlikte desteklemiş olduğu dilinden şükürlerini sunması gerekmekte ve her şeyin Allah’tan geldiğine inanarak da adını zikretmesi gerekmektedir. Müslümanların, Allah’ın kendilerine ikram etmiş olduğu nimetler ile karınlarını doyurmak adına sofra başında ki yerlerini aldıklarında yemek yemeye başlamadan evvel okumaları gereken yemek duaları bulunmaktadır. Yemek duaları sayesinde göğün ve yerin yaratıcısı olan yüce Rabbimize, hamd, zikir ve şükür edebilir ve ayrıca Rabbimizin rızasını da kazanabilirsiniz.

Yemekten Önce Yapılan Dua Nedir?

Yemek yemeye başlamadan evvel okunması gerekli olan yüce Rabbimizin ihsan eylemiş olduğu nimetlerden dolayı hamd edildiği duaları bulunmaktadır. Yeryüzünde ki birbirinden güzel nimetleri, kullarına ihsan etmiş olan Yüce Allah’a hamd etmeyi, zikretmeyi ve şükretmeyi bir borç bilmeliyiz.

Yemekten Önce Yapılan Duanın Okunuşu

Yemekten önce yapılan duanın okunuşu, “Bismillahirrahmanirrahim. Allâhümme bârik lenâ fîmâ rezaktenâ ve kınâ azâbennâr. Bismillâh!” Şeklindedir.

Yemekten Önce Yapılan Duanın Arapça Yazılışı

Yemekten önce yapılan duanın Arapça yazılışı, اَللَّهُمَّ باَرِكْ لَنَا فِيماَ رَزَقْتَناَ وَ قِناَ عَذاَبَ النَّار

بسم الله Şeklindedir.

Yemekten Önce Yapılan Duanın Fazileti

Yemekten önce yapılan duanın fazileti ise, “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla, Allah’ım! Bize vermiş olduğun bu rızıkları bereketlendir. Ve bizi cehennem azabından koru. Allah’ın ismiyle yemeğimi yemeye başlıyorum.”

Yemekten Önce Yapılan Dua Dinle

Yemekten önce yapılan duayı dinlemek için https://www.youtube.com/watch?v=jCpzXb2RXKI adresini ziyaret edebilirsiniz.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

6 Yorumlar
 1. Buse GÖKTAŞ Yorumunda diyor ki;

  Rabbim böyle bir anne olabilmeyi nasip etsin

 2. Aslı ÜZTÜRK Yorumunda diyor ki;

  ben uludağ ilahiyat fakültesinde okuyorum. önümüzdeki iki hafta vize haftası olduğu için hepinizden kendim ve tüm arkadaşlarım için dua istiyorum. dua edenlerden rabbim sonsuza dek razı olsun. Allah(c.c) sizi sevsin sizi sevdirsin ve sevindirsin inşaallah. duaya muhtaç kardeşiniz… ,

 3. Berfin YALÇIN Yorumunda diyor ki;

  RABBİM EMANETİM SANA BENİ GAZABA UĞRAYANLARDAN ETME. (ÂMİN) ”

 4. Batuhan Aslan Yorumunda diyor ki;

  Rabbim! Ya hayırlı et bu aşkın sonunu, Ya da aynı düşüncede öldür bizi. Bir karıncanın çalışkanlığı gibi, Bir bitkinin sabah yellerinde açan çiçei gibi, Bir kırlangıcın yavrusuna yuva yaptığı gibi, Kumruların birbirlerine sevdası gibi, Yardımlaşması gibi, İçten, tertemiz Huzuruna al bizi. ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com