Hilal Görülünce Yapılan Dua

Hilal, ayın evreleri arasında yeni aydan dolunaya geçiş evresine verilen isimdir. İslamiyet’in simgesi hilal, üç gece boyunca yay şeklinde gökyüzünde görülmektedir. Geçmişte Müslümanlar Ay’ın hareketlerine göre özel günleri belirlemekteydi. Ramazan ayında orucun başlaması ve bitişinin belirlenmesi ile beraber Kurban bayramında da Hac zamanının tespiti ayın hilal evresi ile gerçekleştirilirdi.

Ayın hilal halinin bir diğer anlamı da yenilik, doğum ve taze hayat şeklindedir. İslam dinin ortaya çıkmasından sonra ise ayın hilal şekli İslamiyet’in simgesi haline gelmiştir. Hilal mutluluk, sevinç ve diriliş manalarına gelmektedir. Bu nedenle Müslümanlar için büyük bir önem taşımaktadır. Aynı zamanda hilalin Müslümanlar için bir diğer önemi de Kur’an’da hilal ile ilgili birçok ayetin bulunmasıdır. Allah (c.c.) Kitabı’nda, Müslümanların ayların ve yılların hesaplanmasında ayın hareketlerini göz önünde bulundurulmasını bildirmiştir. Bakara suresinin 189. ayetinde şöyle buyrulmaktadır:

“Sana hilâllerden sorarlar. De ki: Onlar insanlar için vakit ölçüleridir …”

Peygamber Efendimiz (S.a.v.), ayın her hilal halini gökyüzünde gördüğünde ise dua ederdi. Bunun nedeni ise yeni bir ayın başlangıcı olmasıdır. Yani dualar ile yepyeni bir aya başlamak, o ayın daha hayırlı bir şekilde geçmesine imkan sağlamaktadır.

Hilal Görülünce Yapılan Duanın Okunuşu

Hilal görülünce yapılan duanın okunuşu şu şekildedir:

“Allahumme ehillehu aleyna bilemni vel imani ves selameti vel islami Rabbiii ve Rabbukellah.”

Hilal Görülünce Yapılan Duanın Arapça Yazılışı

Hilal görülünce yapılan duanın Arapça yazılışı böyledir:

اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ علَيْنَا بِالأَمْنِ والإِيمَانِ ، وَالسَّلامَةِ والإِسْلامِ ، رَبِّي ورَبُّكَ اللَّه

Hilal Görülünce Yapılan Duanın Türkçe Anlamı

Hilal görülünce yapılan duanın Türkçe Anlamı ise şöyledir:

“Allahım bu hilali bizim için her türlü korkulardan emniyet imanımızda sebat hastalık ve belalardan selamet ve İslam üzere devam vesilesi kıl. Benim Rabbim de senin Rabbin de Allahtır.”

Hilal Görülünce Yapılan Dua Dinle

https://www.youtube.com/watch?v=vbTQ2v6_JSU

Sonuç: Hilal Görülünce Yapılan Dua

Hilal Görülünce Yapılan Dua hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Hilal Görülünce Yapılan Dua konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com