Maun Suresi Okunuşu ve Anlamı

Maun Suresi Hakkında Bilgi

Maun Suresi Kuran-I Kerim’in 107. suresidir. Birçok rivayete göre Mekke döneminin ilk yıllarında inmiştir. Maun süresi adını surenin sonunda geçen maun kelimesinden almaktadır. Maun kelimesinin anlamı komşular arasında sıkça alıp verilen ev eşyası anlamına gelmektedir.

Maun suresinde insanların iki yüzlülüklerinden, din konusunda samimiyetsiz olmalarından bahsedilmektedir. İki yüzlü ve kötü insanlara karşı neler yapılabileceği konusunda Maun suresinde önemli mesajlar verilmiştir. Sure “Dini yalanlayanı gördün mü?” sorusuyla başlamakta ve bu soru ile Mekke müşriklerinden olup kıyamet gününe inanmayan insanlar kastedilmiştir. Bu insanlar dolayısıyla Müslümanlıkla da alakaları olmayan kötü insanlardır.

Aynı zamanda kötü insanlar oldukları için etrafındakilere de sürekli olarak kötü davranan ve inşaları dinden uzaklaştırmaya çalışan tavırlar sergilemişlerdir. Dini asılsız ve gerçek dışı saymışlardır.

Maun Suresinin Okunuşu

Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm. “Eraeytellezî yukezzibu bi’d-dîn. Fezâlike’l-lezî yedu’ul-yetîm. Ve lâ yehuddu alâ ta’âmi’l-miskîn. Feveylun lil-musallîn. Ellezînehum an salâtihim sâhûn. Ellezînehum yurâûn. Ve yemne’ûne’l-mâ’ûn.

Maun Suresi Arapça Yazılışı

maun

Maun Suresi Türkçe Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. “Din gününü (İslam’ı, ahirette ceza ve mükâfatı) yalanlayanı gördün mü? İşte o, yetimi itip kakar. Yoksulu doyurmayı teşvik etmez (önayak olmaz). Şu namaz kılanların vay haline! Onlar namazlarından gafildirler (önem vermezler). Onlar gösteriş (için ibadet) yaparlar. Ve onlar en küçük bir yardımı (zekâtı) da engellerler.

Maun Suresi Dinle


Yoruma kapalı.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com