Kafirun Suresi Okunuşu ve Anlamı

Kafirun Suresi Hakkında Bilgi

Kafirun kelimesinin Türkçe karşılığı “inkâr etmek” anlamına gelmektedir. Bu sure inkarcılar olarak bilinen ve allahı inkâr eden kişiler için söylenmiştir. Kafirun suresi ile İhlas suresinin ikisine bir arada “İhlasayn” adı verilmiştir. Toplam 6 ayetten oluşan Kafirun suresi Mekke’de inmiştir. Surenin temel konusu peygamberimiz Hz. Muhammed’in inkarcılarla aynı saflarda olmayacağı, onlar gibi sapkınlık ve şirk yapanlara karşı her zaman savaşacağıdır.

Bir rivayete göre peygamberimiz Hz. Muhammed’in Kafirun suresini sabah namazını kılarken sürekli olarak okuduğu da söylenmektedir. Ayrıca yine bir rivayete göre gece yatmadan önce okunduğu taktirde insanı şirkten ve sapkınlıktan koruduğu da söylenir. Sure aslında Mekkeli müşrikler için yazılmış olsa da aslında tüm Müslümanlara da nasıl davranmaları konusunda mesajlar vermektedir. Allah’tan başka kimseye ibadet etmemeyi belirterek müşriklerin bu oyunlarına gelinmemesini istemektedir.

Kafirun Suresinin Okunuşu

Kul yâ eyyühel kâfirûn. Lâ a’büdü mâ ta’büdûn. Ve lâ entüm âbidûne mâ a’büd. Ve lâ ene âbidün mâ abettüm. Ve lâ entüm âbidûne mâ a’büd. Leküm dînüküm veliyedîn.

Kafirun Suresi Arapça Yazılışı

kafirun

Kafirun Suresi Türkçe Anlamı

De ki: Ey İnkârcılar. Ben sizin taptıklarınıza tapmam. Benim taptığıma da siz tapmazsınız. Asla sizin taptığınıza tapacak değilim. Benim taptığıma da siz tapmazsınız. Sizin dininiz size, benim dinim bana.

Kafirun Suresi Dinle


2 Yorumlar
  1. Ayşe İlayda Yorumunda diyor ki;

    “Bir tek uyanık yeter, tüm uyuyanları uyandırmak için” ne güzel hatırlattınız Allah razı olsun 💐

Yoruma kapalı.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com