Küsmek Günah Mı?

Küsmek günah mı konusuyla ilgili İbni Hibban’dan rivayet edilen bir hadis şöyledir: “İki kişi birbirine dargın olarak ölürse Cehennemi görmeden cennete giremez. Cennete girseler de birbirleriyle karşılaşamazlar.” Büyük İslam alimi İmam Malik’ten rivayet edilen bir hadis şöyledir: “İnsanların amelleri pazartesi ve perşembe günü Allah’a arz olunur. Hak Teâlâ’da kendisine şirk koşmayan herkesi affeder. Ancak bu mağfiretten birbirine kin tutan iki kişi istifade edemez. Allah ‘O iki kişi barışıncaya dek amellerini getirmeyin’ buyurur.”

3 Gün Küs Kalmak İle İlgili Hadis

3 gün küs kalmak ile ilgili hadis Buhari’den rivayetle şöyledir: “Birbirinizle münasebeti kesmeyin. Birbirinize arka çevirmeyin. Birbirinize kin ve düşmanlık beslemeyin. Birbirinizi kıskanmayın. Ey Allah’ın kulları kardeş olun. Bir müslümanın diğer kardeşine darılarak üç günden çok uzaklaşması helal değildir.”

Kardeşle Küsmek Günah Mı?

Kardeşle küsmek günah mı konusunda Taberani’den rivayetle bir hadis şöyledir: “İki kişinin arasını düzeltmek nafile oruç ve namazlardan daha faziletlidir.” Küsmenin günah olduğu birçok hadisten anlaşılır.

Kaynanaya Küsmek Günah Mı?

Kaynanaya küsmek günah mı konusunda iki durum vardır. Eğer kaynana aile birliğine zarar verecek hal ve davranışlarda bulunuyorsa küsülmemeli ama aileden uzaklaştırılmalıdır. Araya soğukluk koymanın şart olduğu durumlardandır. Ama aileyi dağıtmak gibi bir amaç taşımıyorsa ve kişinin Allah’a isyan etmesine sebep olmuyorsa küsmek günahtır.

Küs Ölmek

Küs ölmek kötü bir şeydir. Haraiti’den rivayetle bir hadis şöyledir: “Allah’tan korkun ve aralarınızı düzeltmeye çalışın. Çünkü Allahü Teâlâ kıyamet günü sizin aralarınızı düzeltir.” Birine küs olarak ölen kişi onunla barışmadan cennete giremeyeceğinden küs olmak da küs ölmek de Allah’ın sevmediği bir durumdur. Lakin Allah için gerektiğinde soğukluk konulabilir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com