Kureyş Suresi

Kureyş Suresi Hakkında Bilgi

Kurey kabilesi peygamberimiz Hz. Muhammed’in de mensubu olduğu ve islam dini ile ilk defa haşır neşir olan kabiledir. Mekke şehrinin en büyük kabilesi Kureyş kabilesidir. Kureyş süresinde direkt olarak Kureyş kabilesinden bahsedildiği için surenin adı Kureyl Suresi olmuştur. Mekke’ye inen sure 4 ayetten meydana gelmiştir. Kureyş suresinde anlatılan konu Cahiliye döneminde verilen ticari imtiyazlar, güvenlik, zenginlik ve bunun gibi nimetlerdir.

Bazı araştırmacılar Kureyş suresi ile Fil suresi arasında bağlantılar kurmuşlardır. Fil Suresinde Mekke’nin nasıl düşmanlardan kurtarıldığı ve korunduğu anlatılırken Kureyş Suresinde ise insanların Mekke’de yaşayışları değişik açılardan ele alınmıştır. Surede Mekkelilerin iki şeyden korunduğu anlatılmaktadır. Bunlardan bir tanesi korku diğeri ise açlıktır.

Kureyş Suresinin Okunuşu

Li îlâfi kurayşin.îlâfihim rıhlete’ş şitâ’i ve’s sayf.Fel ya’büdû Rabbe hâze’l beyt.Ellezî et’amehüm min cû’inVe amenehüm min havf.

Kureyş Suresinin Arapça Yazılışı

Kureyş Suresinin Türkçe Anlamı

Kureyş’in güvenliği sağlandı,Yaz ve kış seferlerinde;O halde Kâbe’nin Rabbine kulluk edin.O ki açken doyuran,Korku içindeyken güven verendir.

Kureyş Suresi Dinle

Sonuç: Kureyş Suresi

Kureyş Suresi hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Kureyş Suresi konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

3 Yorumlar
  1. Beyza FİDANTEMİZ Yorumunda diyor ki;

    Ahirette bizim olacak olan dünyada bizim olacak olandan elbette çok daha iyi olmalı.

  2. Dilan UĞURCAN Yorumunda diyor ki;

    Annem çalışmasa oda yapardı ama çalışması lazım işte…

  3. Ahmet DURAL Yorumunda diyor ki;

    Bu videoyu kaç kere izledim bilmiyorum.daha kaç kere izlerim bilemiyorum.o kadar güzel ki..bende anneyim.. inşaallah bende böyle davranacagim..

Yoruma kapalı.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com