Kureyş Suresi

Kureyş Suresi Hakkında Bilgi

Kurey kabilesi peygamberimiz Hz. Muhammed’in de mensubu olduğu ve islam dini ile ilk defa haşır neşir olan kabiledir. Mekke şehrinin en büyük kabilesi Kureyş kabilesidir. Kureyş süresinde direkt olarak Kureyş kabilesinden bahsedildiği için surenin adı Kureyl Suresi olmuştur. Mekke’ye inen sure 4 ayetten meydana gelmiştir. Kureyş suresinde anlatılan konu Cahiliye döneminde verilen ticari imtiyazlar, güvenlik, zenginlik ve bunun gibi nimetlerdir.

Bazı araştırmacılar Kureyş suresi ile Fil suresi arasında bağlantılar kurmuşlardır. Fil Suresinde Mekke’nin nasıl düşmanlardan kurtarıldığı ve korunduğu anlatılırken Kureyş Suresinde ise insanların Mekke’de yaşayışları değişik açılardan ele alınmıştır. Surede Mekkelilerin iki şeyden korunduğu anlatılmaktadır. Bunlardan bir tanesi korku diğeri ise açlıktır.

Kureyş Suresinin Okunuşu

Li îlâfi kurayşin.îlâfihim rıhlete’ş şitâ’i ve’s sayf.Fel ya’büdû Rabbe hâze’l beyt.Ellezî et’amehüm min cû’inVe amenehüm min havf.

Kureyş Suresinin Arapça Yazılışı

kureys

Kureyş Suresinin Türkçe Anlamı

Kureyş’in güvenliği sağlandı,Yaz ve kış seferlerinde;O halde Kâbe’nin Rabbine kulluk edin.O ki açken doyuran,Korku içindeyken güven verendir.

Kureyş Suresi Dinle


3 Yorumlar
  1. Fatma CEYLAN Yorumunda diyor ki;

    Hepimizden Allah razı olur inşallah. 🤲🏻🌹

  2. Dilan UĞURCAN Yorumunda diyor ki;

    Annem çalışmasa oda yapardı ama çalışması lazım işte…

  3. Ahmet DURAL Yorumunda diyor ki;

    Bu videoyu kaç kere izledim bilmiyorum.daha kaç kere izlerim bilemiyorum.o kadar güzel ki..bende anneyim.. inşaallah bende böyle davranacagim..

Yoruma kapalı.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com