Kadir Suresi Okunuşu ve Türkçe Meali

Kadir Suresi Hakkında Bilgi

Kadir suresi kelime-i şehadetle birlikte okunduğu zaman 8 cennetin kapısını da açar. Kuran-ı Kerim’in 97. Suresidir ve 5 ayetten oluşur. Kadir suresi, Abese suresinden hemen sonra Mekke’ye indirilen bir suredir. Mekke devrinde inen surenin içerisinde Kadir Gecesİ’nden bahsedilmekte ve bu gecenin Müslüman alemi için önemine vurgu yapılmaktadır.

Kuran-ı Kerim’de bahsedildiğine göre Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlı bir gecedir. Bu gecede yapılan dualar ve işlenen sevaplar normalden çok daha fazla etkili olur. Allahü Teala kullarını Kadir Gecesi iman etmeye çağırmıştır. Kadir Gecesi iman edenler Allah katında çok daha farklı şekilde değerlendirilirler. Ayrıca Kadir suresinde Meleklerin de yeryüzüne indiğinden ve insanları kontrol ettiklerinden bahsedilir. Kadir suresi, Kadir Gecesinden bahsettiği için bu adı almıştır.

Kadir Suresinin Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm… İnna enzelnahü fiy leyletilkadr Ve ma edrake ma leyletülkadr Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr Selamün hiye hatta matle’ılfecr

Kadir Suresinin Arapça Yazılışı

Kadir Suresinin Türkçe Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla…

Biz o (Kur’ân)nu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler. O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.

Kadir Suresi Dinle

Sonuç: Kadir Suresi Okunuşu ve Türkçe Meali

Kadir Suresi Okunuşu ve Türkçe Meali hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Kadir Suresi Okunuşu ve Türkçe Meali konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

5 Yorumlar
 1. Buse ÇINAR Yorumunda diyor ki;

  Abi çok doğru söylüyorsun. Rabbim bize rızasını kazanma şuuruyla yaşamayı nasip etsin.. 🤲🌹 🌹 🌹

 2. Ayşe ERCAN Yorumunda diyor ki;

  Rabbim öyle anne olabilmemiz idrakini nasib eylesin.İbrahim (a.s.)duası; YA RABBİM beni ve benim neslimden olanları namazda devamlı kıl.Ey Rabbimiz duamı kabul buyur.(İbrahim Suresi 40.ayet)

 3. Ayşegül ŞENER Yorumunda diyor ki;

  Şu ana kadar bu konular hakkında dinlediğim en mutmain edici, en dolu konuşmaydı. Allah razı olsun

 4. Ayşe Betül Yorumunda diyor ki;

  Allahım senin yolundan ve hz. Muhammed(s.a.v.) yolundan gitmeyi herkese nasip et!!!!! ve tüm dünya’yı islamla tanışmayı ve yaşamayı nasip eyle ,

 5. Dilara KARADAN Yorumunda diyor ki;

  BU DÜNYA HAYATI ANCAK BİR EĞLENCE VE OYUNDAN İBARETTİR.AHİRET YURDUNA GELİNCE, İŞTE GERÇEK HAYAT ODUR.KEŞKE BİLSELERDİ!(ANKEBUT SURESİ 64-65) ,

Yoruma kapalı.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com