Kiliseye Gitmek Günah Mı?

Kiliseye gitmek günah mı konusunda din adamlarının söylediklerine göre niyet önemlidir. Niyete göre günah olabilir ya da olmaz.

Kilisede Ayine Katılmak

Kilisede ayine katılmak bir müslüman için günahtır. Çünkü İslam inancına göre ibadet yeri camidir. Eğer kiliseye gidip ibadet ederek müslüman olduğunu söyleyen biri varsa aklı karışmıştır. Bir kişi hem camide hem kilisede ibadet edemez. Kişi aynı anda birden çok dinin mensubu olamaz.

Kiliseye Girmek Günah Mı Diyanet

Kiliseye girmek günah mı diyanet hocalarına göre amaç önemlidir. İbadet yapmak amacıyla girilirse günahtır. Ama insan yaratılışı sebebiyle her şeyi merak ettiğinden merakını gidermek için kiliseye girerse günah değildir. Müzeye dönüşmüş ya da çok ünlü mimari yapıya sahip kilise binaları merak edilebilir. Ya da sadece ibadet amaçlı yapılmış bir kilise merak edilebilir. Önemli olan inancın İslam olmasıdır ve kilisede yapılan ibadete katılmamaktır. Kilisedeki ibadet merak edilirse sadece izlemek yeterlidir.

Kilisede Çalışmak Caiz Mi?

Kilisede çalışmak caiz mi konusunu genellikle Hristiyan ülkelerde yaşayan Müslüman vatandaşlar merak eder. İmam-ı Azam Ebu Hanife’ye göre kilisede din görevlisi olmanın dışında, tamirci, temizlikçi, aşçı gibi her türden işte çalışmak caizdir. Çünkü bu işlerin kendisini yapmak caizdir.

Mum Dikmek Günah Mı?

Mum dikmek günah mı sorusunun cevabı her yerde günahtır. Din adamlarına göre sadece kilisede değil, türbelerde ve adak adanan yerlerde de mum dikmek, mum dikerken dilek tutmak günahtır. Bakara suresi 120. ayette açıklanmıştır: “Sen onların dinine uymadıkça, Hristiyanlar ve Yahudiler senden asla hoşnut olmazlar.” Bu ayetten anlaşıldığına göre bir kişi Hristiyan ya da Yahudilerle aynı dinden olmadıkça aralarındaki muhabbet, arkadaşlık, samimiyet gerçek değildir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com