Kedi Beslemek Günah Mıdır?

Sokakta gördüğümüz hayvanlara üzülüyoruz, onları evimize almak istiyoruz. Fakat bazı kimseler evde hayvan beslemenin günah olduğunu söylemesi aklımızı karıştırıyor. Kedi beslemek günah mı sorusuna cevap vereceğiz.

Kedinin gezdiği yerlerde namaz kılınır.

Kedi pis değildir, eğer dışkısını rahatça evin dışına yapabileceği bir alan varsa rahatlıkla beslenir. Tüyleri döküleceği için endişe duyanlar varsa eğer, bu günah değildir. Eğer kedinize tuvaletini yapabileceği bir kum torbası alırsanız, daha rahat edersiniz.

Kedi beslemek caizdir. 

Evinde kedi beslemek isteyen kişilerin merakı genelde evde kedi beslemek caiz mi oluyor. Dinimiz buna çok güzel cevap verir. Peygamber efendimiz kedi beslemenin günah olmadığını ve onların bizlere ihtiyacı olduğunu duyurmuştur ve bizzat kendiside beslemiştir.

Hz. Muhammed kedi dostuydu.

Peygamberimiz kedileri çok sever ve onları dostu gibi görürdü. Bir rivayete göre kedisi, sedirde  oturan peygamberimizin kıyafetinin üstünde uyuyakalmış. Peygamberimiz kediyi uyandırmamış ve kıyafetinin ucunu kesip öyle kalkmıştır. Kedi beslemek günah mı diye soranlara peygamberimiz böylece çok güzel bir cevap vermiştir. Yine başka bir rivayete göre kedilerin su içtiği kaptan abdest aldığını gören birisi peygamberimize; o sudan kedi içti demiş, peygamber efendimizin cevabı; onlar en temiz ağıza sahiptirler demiştir.

Kedi sevgisi imandandır. 

Birçok kişinin kedi beslemek bereket getirir dediğini duymuşsunuzdur. Kedinin olduğu eve hareket ve bereket gelir. Aynı zamanda kedi beslemek sünnet olduğu gibi, besleyen aileyede merhameti aşılar. Eğer evde küçük çocuklarınız varsa onlara hayvan sevgisini öğretmiş ve merhamet duygusunu beslemiş olacaksınız.

İslam, hayvanları seven bir dindir. 

Dinimiz, insanlara olduğu kadar hayvanlarada hoşgörülü ve merhametli olmamız gerektiğini söyler. Onlar bu dünyada bize emanet canlılardır, onları korumalıyız. Hz. Peygamber der ki; ‘merhamet edene Allah’da merhamet eder, siz yerdekilere merhamet edin ki, gökteki size merhamet etsin’ diye bizlere buyurmuştur.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com