Kardeşlerine Gıyabında Dua Etmek

“Bir kimse kardeşine dua ettiği zaman, başında görevli bir melek: ‘Allah o kardeşin için istediğin şeyin aynısını sana da versin’ diye dua eder.”[1] hadis-i şerifi bildiriyor ki; kendisini düşünen kimse, din kardeşine hayır dua etmelidir. Çünkü, bu onun için daha kazançlı olacaktır. Hadisin başka bir rivayetinde, din kardeşine dua eden kimseye Allah Teala şöyle buyurur. “Ey kulum, istediğini vermeye önce senden başlarım.”

  Resülullah Efendimiz (s.a.v) buyurmuştur ki:
“En makbul dua, kişinin kardeşinin gıyabında yaptığı duadır.”[2]

Allah için sevilen Salih kardeş gibisi var mıdır? Sen ölünce evlad-ü iyalin mirasını bölüşmekle uğraşırken, Allah yolundaki kardeşin senin hasreti çeker, sana göndereceği hayrı düşünür. Sen toprak altında yatarken o, gece karanlıklarında senin için dua edip ağlar.”

Kardeşlerin gıyabında yapılan dua, kalpteki samimiyeti ispat eder. Bu, çok yüksek bir ahlaktır. O ancak sadık ve vefakâr dostlarda bulunur. Vefanın en zirvesinde bulunan Resülullah (s.a.v) Efendimiz, ömrü boyunca her gün ümmeti için dua etmiş, gözyaşı dökmüştür. Miraçta Cenab-ı Hakk ile en sırlı ve saklı görüşmesini yaparken bile, Salih ümmetine vefasını göstermiştir. Allah Teala kendisine özel selam ve salât ettiğinde, ‘Selam bize ve Salih kulların üzerine olsun temennisiyle, o huzurda sevdiklerini zikretmiştir. Bundan daha yüksek bir dostluk ve vefa olur mu?

Bizde samimiyet ve ümit içinde şöyle dua edelim:
“Rabbimiz! Bizi hidayetine ulaştırdıktan sonra kalplerimizi haktan kaydırma. Bize katından özel bir rahmet ihsan et. Sen çok ihsan edicisin. Rabbimiz! Bizi affeyle. Bizden önce geçen mümin kardeşlerimizi de affeyle. Müminler için kalbimizde düşmanlık bulundurma  Şüphesiz sen çok seven ve çok acıyansın.!”

 Sofi, toprak gibidir; herkesi üzerinde taşır.
Sofi, güneş gibidir; ışığı herkese ulaşır.
Sofi, yumuşak huyludur, herkesle anlaşır.
Sofi, temiz kalplidir; hemen barışır.
Sofi, sabırlıdır; o kadar ki bazen sabırla yarışır.
Sofi, sevmesini bilir, sevilmeyi başarır.
Sofi, hizmeti seçer, yük çekmekten hoşlanır. Sofi, Hakk’a âşıktır; aşığa edep yakışır.

Hak yolu, kardeşini kusuruyla birlikte sevme yoludur. Onun içindir ki: Gavsi-Sani bir sohbetinde şöyle buyurmuştur: “Sofilere söyleyin, sofileri kusurlarıyla birlikte sevsin ve onları noksanlarıyla kabul etsinler.”
[1] Ebu Davud.
[2] Buhari.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

5 Yorumlar
 1. Dilan HABEŞ Yorumunda diyor ki;

  Selamünaleyküm kardeşim o kadar güzel anlatıyorsun ki Allah 1000 kere razı olsun kardeşim cuman mübarek olsun Hayırlara vesile olsun Hayırlı akşamlar

 2. Egemen Utku Yorumunda diyor ki;

  Hocam acilen cocuklara orucla ilgılı bı video hazırlanmalı

 3. Esra FIRAT Yorumunda diyor ki;

  İnsanlara iyilik etmek, kişiyi âfetlerden ve belâlardan muhafaza eder. Hz. EbûHuzurkapisi radıyallahu anh

 4. Beyzanur OKGİL Yorumunda diyor ki;

  senin sevgini kalbime öyle bir kazı ki Rabbim her daim içimi ısıtsın sevgin yolumu aydınlatsın gözümü haramdan korusun adın arşı ala da her nefesimi adınla anayım…”

 5. Ahmet Nuri Yorumunda diyor ki;

  selamün aleyküm bu siteyi kuranlardan Allahü Teala binlerce kez razi olsun bütün müminlerin yar ve yardimcisi olsun dualarimizi kabul et yarabb!!! ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com