İstihare Duası

0

İstihare duası herhangi bir şeyin kişi hakkında hayırlı mı şerli mi olduğunu belirlemek için okunur. Önce namazı kılınır, duası okunur. Sonra uyunur. Uykuda siyah, kırmızı, turuncu, pembe gibi renkler görülürse şer; yeşil, mavi, beyaz gibi renkler görülürse hayır manası çıkar.

İstihare Duası Arapça

İstihare duası Arapça şöyledir: اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ، وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ، وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيمِ، فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلاَ أَقْدِرُ، وَتَعْلَمُ وَلاَ أَعْلَمُ، وَأَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ، اَللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ – وَيُسَمِّي حَاجَتَهُ- خَيْرٌ ليِ فيِ دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي -أَوْ قَالَ: عَاجِلِهِ وَآجِلِهِ- فَاقْدُرْهُ ليِ وَيَسِّرْهُ ليِ ثُمَّ بَارِكْ ليِ فِيهِ، وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأمْرَ شَرٌّ ليِ فيِ دِينيِ وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي -أَوْ قَالَ عَاجِلِهِ وَآجِلِهِ- فَاصْرِفْهُ عَنيِّ، وَاصْرِفْنيِ عَنْهُ، وَاقْدُرْ لِيَ الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ، ثُمَّ أَرْضِنيِ بِهِ

İstihare Duası Nasıl Yapılır?

İstihare duası nasıl yapılır konusunda duanın Türkçe okunuşu şöyledir: “Allâhümme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es’eluke min fadlike’l azîm. Feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta’lemu vela â’lemu ve ente allâmu’l guyûb. Allâhumme in kunte ta’lemu enne hâzâ’l emre hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti emrî âcili emrî ve âcilihi fakdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fih. Ve in kunte tâ’lemu enne hâza’l-emre şerrun lî fî dini ve meâşî ve âkıbeti emri âcili emrî ve acilihî fasrifhu annî vasrifnî anhu va’kir liyelhayra haysu kâne sume ardinî bih.” Anlamı: “Allahım. Senin ilmine göre hayrını diliyorum, kudretinden güç istiyorum, senin büyük fazlını diliyorum. Zira sen kadirsin ben kadir değilim, sen bilirsin ben bilmem, sen gizlileri bilirsin. Allah’ım eğer bu iş benim dinim, geçmişim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında hayırlı ise bunu bana takdir eyle kolaylaştır. Eğer bu işim benim dinim, geçmişim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında şerli ise bunu benden beni de bundan çevir, hayır nerede ise bana onu nasip eyle, sonra beni onunla hoşnut eyle.”

İstihare Namazı Nedir?

İstihare namazı nedir konusunda iki rekatlık nafile bir namazdır. Niyet ederken: “Niyet ettim Allah rızası için istihare namazı kılmaya” denir. Ya da sadece “Niyet ettim Allah rızası için namaz kılmaya.” denir. Birinci rekatta Subhaneke, Fatiha, Kafirun sıra ile okunur. İkinci rekatta Fatiha, İhlas sıra ile okunur.

İstihare Duası Abdestsiz Okunur Mu?

İstihare duası abdestsiz okunur mu konusunda din adamları abdestli okunmasını uygun görmüştür. Hatta namazın ve duanın ardından hemen uyunmalıdır. 7 gece üst üste aynı işlem yapılmalıdır.

İstihare Duasını Bilmiyorsak

İstihare duasını bilmiyorsak sorun yoktur. Çünkü namazı kılındıktan sonra kağıttan bakarak da okunabilir. Ezberlemek şart değildir. İstihare duasını dinlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=eh7tWiqSTD8

yorum Yap