Gök Gürlediğinde Okunacak Dua

Dua, Allahü Teâlâ ile iletişim aracımızdır. Üzüldüğümüzde ya da sevindiğimizde ellerimizi açıp dua etmek, Allah’ın kullarının onu düşündüğünü göstermesinin bir yoludur. Dua etmek her yerde yapılabilen bir fiildir ve ihtiyaçtır. Yüce rabbimiz karşılığını vermeyeceği bir şeyi bize ihtiyaç duygusu olarak lütfetmezdi.

Gök gürültüsü, insanları korkutan ve ürperten bir doğa olayıdır. Bu durumda iken her zaman olduğu gibi Yüce Rabbimize sığınırız. Korkularımızı, sevinçlilerimizi hep O’nun varlığı ile yaşarız. Rad, Arapçada gök gürültüsü anlamına gelir. Allahü Teâlâ, bu doğa olayını mühim olmasından dolayı Ra’d Suresinde “ korku ve umut“ olarak buyurur. Bunun nedeni bir rivayete göre gök gürültüsünden sonra yağan yağmurun etkileridir. Yani rahmet yağdığı zaman bereketlenecek toprakların ya da sel, toprak kayması gibi felaketlerin habercisidir.

Gecenin karanlığında etrafımıza nurlar yağdıran, sesi ile kulaklarımızı yırtan Allalü Teâlâ’nın korkusunu içimizde tekrar hatırlatan bu doğa olayı sırasında yüce rabbimize dua etmeliyiz. O’nun ne kadar kudretli ve büyük olduğunu her daim hatırlayıp dualarımızı O’ndan esirgememeliyiz.

Gök Gürlediğinde Yapılan Duanın Okunuşu

Gök gürlediğinde okunan dua şu şekildedir:

Allahümme lâ-taktülnâ bi-gadabike velâ-tühlikünâ bi-azâbike ve’âfinâ kalbe zâlik.

Gök Gürlediğinde Okunan Duanın Türkçe Anlamı

Gök gürlediğinde yapılan duanın Türkçe anlamı şu şekildedir:

Allah’ım! Bizi gazabınla öldürme, azâbınla da helâk etme, bu (azâb)ından önce bize afiyet (içinde ölüm) ver.

Gök Gürlediğinde Yapılan Dua Arapça

Gök gürlediğinde yapılan duanın Arapçası şu şekildedir:

اللَّهُمَّ َتَقْتُلَنَا بِغَضْبِكَ، وََ تُهْلِكُنَا بِعَذَابِكَ، وَعَافِنَا قَبْلَ ذلِكَ

Gök gürlediğinde okunan Dua Dinle:

https://www.youtube.com/watch?v=rdTpU6fJAmI

Sonuç: Gök Gürlediğinde Okunacak Dua

Gök Gürlediğinde Okunacak Dua hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Gök Gürlediğinde Okunacak Dua konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

3 Yorumlar
  1. Elif KORKMAZ Yorumunda diyor ki;

    Bu videoyu kaç kere izledim bilmiyorum.daha kaç kere izlerim bilemiyorum.o kadar güzel ki..bende anneyim.. inşaallah bende böyle davranacagim..

  2. Ebru TEKŞEN Yorumunda diyor ki;

    Abi çok doğru söylüyorsun. Rabbim bize rızasını kazanma şuuruyla yaşamayı nasip etsin.. 🤲🌹 🌹 🌹

  3. Başak KAHİLOĞULLARI Yorumunda diyor ki;

    Allah ım ne olur ailemizin fazla miktarda olan borçlarını ödememizde kolaylaık eyle Yarabbim!Bilerek yada bilmeyerek işlemiş olduğumuz günahları affeyle!Beni ailemi akrabalarımı ve tüm inananları koru yarabbim!Ne olur Allah ım borçlarımızın azalsın her istediğimizi alabilelim adak adıyorum eğer borçlarımız biterse 50 rekat teşekkür namazı kılıp 15 adak orucu tutacağım…

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com