Ana Sayfa Dualar

Gemiye Binerken Okunacak Dua Hakkında Bilgi

Gemiye binerken okunacak dua gemi yolculuklarınız boyunca sizi Allah’ın izni ve inayetiyle koruyacak olan hafaza melekleriyle her türlü belalardan, kaza ve felaketlerden korunmanızı sağlar. Bunun için geminin batması veya kaza yapması durumlarına karşı siz de çok faziletli olan bu duayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Gemiye Binerken Okunacak Duanın Okunuşu

Gemiye binerken okunacak dua okunuşu şu şekildedir:

Bismillâhirrâhmanirrâhim.

Ve kâlerkebû fihâ bismillahi mecrâhâ ve mursahâ inne rabbî le gafurun râhim.

Gemiye Binerken Okunacak Duanın Arapça Yazılışı

Gemiye binerken okunacak dua arapça yazılışı ise şu şekildedir:

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم

سْمِ اللّٰهِ مَجْرٰ يهَا وَمُرْسٰيهَا إِنَّ رَبِّي لَغَفُورٌ رَحِيمٌ. وَمَا قَدَرُوا اللّٰهَ حَقَّ قَدْرِهِ وَالْاَرْضُ جَمِيعًا قَبْضَتُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَالسَّمٰوَاتُ مَطْوِيَّاتٌ بَيَمِينِهِ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَى عَمَّا يُشْرِكُونَ.

Gemiye Binerken Okunacak Duanın Türkçe Anlamı

Gemiye binerken okunacak dua türkçe anlamı şöyledir:

Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla.

Yüzüp gitmesini sağlayan ve durup durmasını emreden yüce Allah ne büyüktür. Şüphesiz Rabbim esirgeyendir, bağışlayandır. Gökler ve denizler O’nun kudreti altında dönüp durmaktadır. Allah, o (kafirlerin) şirk koştuklarından tamamen uzaktır.

Gemiye Binerken Okunacak Duanın Fazileti

Gemiye binerken okunacak dua fazileti saymakla bitmez. Hud ve Zümer surelerini okuyarak siz de Allahû Tealanın rahmetine sığınarak gemi yolculuklarınızda esenle ilerleyebilirsiniz. Bunun yanında kaza ve belaların deffi için de gemiye bindiğiniz zaman mutlaka bu duaları okumanız gerekiyor. Böylece Allah’ın Rahim ve Gafur olduğunun bilinciyle sizler de esenle yolculuklarınızı hem güvenli hem de hafaza meleklerinin koruyuculuğu altında son derece huzurlu ve de sükûnetli bir şekilde gerçekleştirme imkanı bulacaksınız.

Gemiye Binerken Okunacak Duası Dinle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz