Fal Baktırmak Günah Mıdır?

Tarihin bütün dönemlerinde geleceği öğrenme, gelecek hakkında fikir sahibi olma dürtüsü baskın bir şekilde görülmüştür. Fal bakmak geleceği görmek isteyenler tarafından en sık başvurulan hurafedir. Kahve falından el falına, su falından bakla falına kadar çeşitleri bulunan fal dinimizce hurafe sayılmaktadır. Dinimizce falın tüm çeşitleri yasaklanmıştır. Kahve falının yanı sıra burç falı da hurafedir.

Fal Dinimizce Haramdır

İslamiyet’te fal baktırmak, fal bakmak geleceğin görüldüğü öne sürüldüğünden haramdır. Çünkü geleceği yalnızca Allah görmektedir. Fal bakıp geleceği gördüğünü söyleyende, fal baktırıp merakına yenilerek geleceği görmek isteyende haram işlemiş olur. Eğlencesine fal bakmak, baktırmakta dinimizce günahtır.

Falcılıkla İlgili Kuran Ayetleri

Gelecek, fal ve büyücülük ile ilgili Kuran’da bazı ayetler şu şekildedir;

“Gaybın anahtarları Allah’ın katındadır. Onları ancak O bilir. Karada ve denizde ne varsa hepsini bilir. Düşen hiçbir yaprak ve yerin karanlıklarında hiçbir dane yoktur ki, Allah onu bilmesin. Yaş ve kuru ne varsa hepsi Kitab-ı Mübîn’dedir.” (En’am, 6/59).

“De ki: Göklerde ve yerde Allah’dan başkası gaybı bilmez.” (Neml, 27/65)

“Gaybı bilen O’dur. Gaybını, razı olduğu rasulden başkasına bildirmez.” (Cin, 72/26-27)

Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz5/ MÂİDE – 90

İslamiyet Öncesi Falcılık Hakkında

İslamiyet’ten önce oldukça yaygın olan falcılık ve büyücülük devlet imparatorları tarafından da dikkate alınmıştır. İslamiyet öncesi dönemlerde savaşlardan, sefere çıkılmadan önce kâhinlere danışılır, kâhinlerden olumsuz yanıt alınması durumunda sefere çıkılmazmış. Artan falcılık, büyücülük kâhinlik ve çığırından çıkan bu durumlar üzerine Yüce Allah Kuran-ı kerimi indirmiş, Elçisi olarakta Peygamber Efendimizi tayin etmiştir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com