Küpe Takmak Günah Mı?

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan ve bir moda haline gelen erkeklerin küpe takması artık normalleşmiş durumda. Durum böyle olunca bazı kişiler bunu hoş görmüyor bazıları ise onaylıyor. Peki dinimiz açısından erkeklerin küpe takmak günah mı, nasıl karşılanıyor?

Dinimizde Erkeklerin küpe takması Günah mı? 

Peygamber efendimizin zamanından beri küpe takmak, kadınlara has olan bir özellik olmuştur. Kadınlar süslenmek ve güzel gözükmek için yıllardan beri kulaklarını deldirmiş, küpe takmışlardır. Fakat günümüzde kadınlara özel olan bu hareketi erkeklerde görmek dinimiz açısından mekruhtur. Ve harama yaklaştırır.

Müslüman erkekler, kadınlara has süs eşyalarını kullanmaktan uzak durmalı. 

Erkeklerin küpe takması ile ilgi hadisler mevcuttur. Bunu en açık şekilde Peygamber efendimiz şöyle söylemiş ve buyurmuştur;
Kadınlara benzemeye çalışan erkekler ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlar Allah’ın rahmetinden uzak olsun. Peygamberimizin söylediği bu hadisten anlaşıldığı üzere, cinsiyetlerin birbirine benzemeye çalışması ve taklit etmeye çalışması harama yakın bir davranıştır.

Peygamberimizin küpe taktığını söyleyen kişiler, bilgi sahibi değildir. 

Bu konuda yeteri kadar bilgisi olmayan kişiler, bazı iftiralar atmışlardır ortaya. Peygamberimizin sürme sürdüğü gibi küpe taktığını da söylemiştir. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Çünkü dinimize göre küpe takan peygamber olmadığı gibi, bizim peygamberimizde küpe takan biri hiç olmadı. Aksine ümmetine küpe takmayı ve erkeklerin kadınlara benzemesini yasaklayan bir peygamberdi.

Erkeklerin küpe takması, mekruh olunduğu bilinmesine rağmen takmaya devam edilmesi durumunda, ısrarı kişiyi dinden çıkartabilir.

Dinimiz ve peygamberimiz bu konunun üzerine epey düşmüştür. Erkeğin, kadına benzemek istemesi ve kadının, erkeğe benzemek istemesi durumlarında yaptıkları hareketin mekruh olduğunu söylemiştik. Kişi eğer bu davranışın yanlış olduğunu bilmesine rağmen devam ederse, kişi dinine karşı geldiği için dinden çıkmasına sebebiyet verecektir.

 


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com