Elbise Giyerken Okunacak Dua

Ebu Sa’id (Radıyallahu anh) dan rivayet edildiğine göre, Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir elbise giyeceği zaman, ”gömlek” veya ”entari” veya ”sarık” diye ismini vererek,

”Ey Allahım! bunun hayrını ve yaradığı şeyin hayrını senden isterim.Bunun şerrinden ve kullanıldığı şeyin şerrinden sana sığınırım” derdi. (Tirmizi, no: 1822-1823)

 Ebu Sa’idil Hudri (Radıyallahu anh) dan rivayet edildiğine göre, Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) : ” Şüphesiz bir adam bir dinara veya yarım dinara bir elbise alır da, onu giyer (ve Allahu Tealaya hamdederse) o elbise dizlerine varmadan Allahu Teala onu mağfiret eder (bağışlar).” buyurdu.  (Hakim, el-Müstedrek: 1/514)

Sehl ibni Muaz ibni Enes (Radıyallahu enh)ın babasından rivayet edildiğine göre, Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: ”Her kim bir elbise giyer de, ‘Bütün hamdler, bu elbiseyi bana giydiren ve benim hiç bir gayret ve kudretim olmaksızın bunu bana nasib eden Allahu Teala’ya mahsustur.’ derse, geçmiş günahları mağfiret olunur.” (Ebu Davud no: 4023; Hakim, Müstedrek 1/507)


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com