Başlık Parası Almak Günah Mı?

Başlık parası almak günah mı konusu halen bazı illerde uygulanan başlık parası ile ilgilidir. Din adamlarının ortak görüşüne göre haramdır. Mehir ile karıştırılmamalıdır. Mehir helaldir.

Mehir

Mehir; evlenirken erkeğin kadına verdiği mal ya da paradır. Kadın mehir miktarını dilediği gibi belirler. Kadın isterse mehirini kocasına bağışlayabilir.

Başlık Parası Nedir?

Başlık parası nedir denildiğinde evlenmek amacıyla kızın babasına verilen para akla gelir. Başlık parası haramdır. Çünkü anne ve babalar için çocukları sadece birer emanettir. Onları ticari araç haline getirmeleri büyük günahtır.

Başlık Parası Hangi İllerde Var?

Başlık parası hangi illerde var konusunu merak edenler genelde kızlara talip olmayı düşünenlerdir. Türkiye’de doğu ve güneydoğu illerinde genellikle başlık parası uygulanır. Ancak bu bölgelerden çeşitli sebeplerle göç eden aileler de başlık parası isteyebilir. Bu sebepten dolayı kıza ya da ailesine bu uygulamayı yapıp yapmadıkları sorulmalıdır. Ayrıca ismi başlık parası olmasa bile bir babanın ya da annenin kızını vermek için herhangi bir araba, ev gibi mal ya da para istemesi de başlık parası gibidir ve haramdır. Evlenmek için kızın ailesine dinen hiçbir şekilde ödeme yapmak gerekmez.

Başlık Parasının Hükmü

Başlık parasının hükmü bellidir ve İslam alimlerince ortak hüküm haram olduğu yönündedir. Başlık parası istemek evliliğe rıza göstermek için rüşvet talep etmek demektir. Rüşvetle ilgili hadis: “Rüşvet alan da veren de cehennemdedir.” (Taberani’den rivayettir.) Başlık parası istemek evliliği zora sokmaktır. Helal olan bir evliliği zorlaştırmak günahtır. Hz. Muhammed çeşitli hadislerde kız çocuklarını bereket olarak görmüştür. İyi yetiştirilen bir kız çocuğunun anne ve babasını cehennemden koruyabileceğini söylemiştir. Kız çocuklarının zahmetsiz olduğunu belitmiştir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com