Kaçarak Evlenmek Günah Mıdır?

Kaçarak evlenmek günah mıdır konusunda bütün din adamlarının ortak fikri günahtır.

18 Yaşında Kaçarak Evlenmek

18 yaşında kaçarak evlenmek konusu reşit olmuş gençlerin ailelerinin rızalarını almadan ya da alamadan evlenmek istemeleriyle alakalıdır. Devletin tanıdığı evlenme hakkını kullanmak isteyen gençlere din alimleri kaçarak evlenmenin her yaşta günah olduğunu söyler. Fetvanın kaynağı olan hadis şöyledir: “Velisiz nikah yoktur.” (Tirmizi’den rivayettir.)

Kaçarak Evlenmenin Hükmü

Kaçarak evlenmenin hükmü evlenme isteiğinde olan kıza ya da dul kadına izin verilmemesi neticesinde merak edilmektedir. Bu konuyla ilgili hadis şöyledir: “Dul kadın kendisiyle istişare edilmeden nikahlanamaz, bakire de izni sorulmadan nikahlanamaz.” (Buhari’den rivayettir.) Bu hadisten din adamlarının çıkardığı netice; evlenecek olan kişilerin rızası alınmadan evlendirilemez. Yani anne babaların, kızını sevdiği kişiye vermemekte direnip, kendilerinin istediği kişiyle evlendirmesi günahtır. Kızın da ailesinin rızasını almadan, kaçarak evlenmesi günahtır.

Ailenin İstemediği Biriyle Evlenmek Günah Mı?

Ailenin istemediği biriyle evlenmek günah mı konusunda verilen hüküm günahtır. Şu hadisten dolayı günahtır: “Hangi kadın velisinin izni olmaksızın nikahlanırsa onun nikahı batıldır.” Eğer evlenmek isteyen kişinin ailesi, haklı bir sebepten ötürü izin vermiyor ve kızı da zorla başka biriyle evlendirmeye çalışmıyorsa kızın kaçması günahtır.

Kaçarak Evlenmek Günah Mı Nihat Hatipoğlu

Kaçarak evlenmek günah mı Nihat Hatipoğlu hocaya göre günahtır. Çünkü kızın değeri eşinin gözünde düşer. Ayrıca ailenin rızası önemlidir. Ama kaçarak evlenmiş bir kişi nikah da kıyılmışsa, nikahı geçerlidir. Artık boşanmaması, evliliğini yıkmaması gerekir. Aileler ile de en kısa sürede konuşulup, helalleşilmelidir. Hiçbir sebep yokken kişinin ailesinin evlenmeye karşı çıkması bir imtihandır, kaçmamalı, evliliğe rızalarını almak için belli bir süre beklenmelidir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com