Başarı Duası – Sınavda ve İşte Başarılı olmak için dua

Başarı Duası Hakkında Bilgi

Başarı duası her zaman okunması gereken bir duadır. İnsanların yaşantıları boyunca maruz kaldıkları olumsuzlukların üstesinden gelmede bu sorunların maddi ve manevi yanlarını sorun olmaktan çıkarmakta bazen yetersiz kaldıkları görülmektedir. Bu yetersizliğin birçok etmeni olabilmektedir. İnsanların kendilerinden kaynaklı olsun veya çevrelerindeki insanların olumsuzluklarından kaynaklı olsun yaşadıkları kötü hissiyat ve düşüncelerin birçok insanın yaşantısını olumsuz yönde etkilediği görülmektedir.

İnsanlar sadece kendileri ve çevreleri ile ilgili sorunlardan dolayı mutsuzluk hissine kapılarak sorunlarını bir manevi gücün yardımı ile çözmek için dua etmek zorunda kalmazlar. Bazen de beklentilerinin kendi gerçeklerinden daha ağır boyutlarda olmasından kaynaklanan sorunlardan dolayı yaşantıları çekilmez hale gelebilmektedir. Bu gibi başarısızlıkların diz boyu arttığı ve artık ağır bir ruh halinin tetikleyicisi olduğu durumlarda yapılabilecek en doğru tercih bu sorunların çözümü için insan denen varlıktan çok daha yüce bir varlığa sığınmak ona dua etmek ve ondan yardım istemektir

Basari icin hangi sure okunur? Kalem suresinin ilk 5 ayeti ne için okunur?

Özellikle bir sınavda veya hayırlı ve helal bir işte başarı elde etmek için Kalem suresinin ilk 5 ayetini okuyoruz. İnsanlar başarısızlıklarını dayandıracak bir sebep mutlaka bulabilirler ancak işin bir de kader tarafının olduğunu hatırlayan insanlar başarısızlıklarının çözümünü dualarda bulmaya çalışırlar. Dualar sadece başarısızlıkların çözümü ve anahtarı durumunda değillerdir. Aynı zamanda bu başarısızlıklar nedeni ile yaşanan kötü hislerin ortadan kaldırılması ve bu işin bir kısmet meselesi olduğunun idrak edilerek kadere rıza gösterebilecek bir enginliğe kavuşabilmesi açısından da son derece önemlidir.

Başarı Duası Okumadan Önce

Başarı duası ve diğer dualar ne zaman yapılmalıdır diye bir şart ve bir zaman aralığı belirlemek de dua gerçeğini tam anlamamış olduğumuzu ispatlamaktadır. İnsanların önemli bir kısmı sadece yardıma ihtiyaçları bulunduğu zaman dua etmektedirler. Aslına bakılırsa bu durum bile hiç dua etmemekten daha evla iken sadece ihtiyaç bulunduğu zaman değil de hayatımızın her anında dua ile olabilirsek dua gerçek şifasını ve gerçek mucizesini o zaman insanın önüne serecektir. Ancak günümüzde birçok işin şartlara bağlandığı ve birçok insanın dua kelimesinin anlamından bile haberdar olmadığı bir zamanda bazı insanların en azından başlarının derde girdiğinde veya herhangi bir konuda yardıma ihtiyaçları olduğunda Allah’tan yardım istemek için dua etmeleri de kabul edilebilir bir gerçeklik olmuştur. En doğrusunu Allah bilir ama hiç kimsenin dua etmediği bir zamanda işe yarayacağına gerçekten inanılarak yapılan duaların karşılıksız kalmayacaktır.

Sınavı kazanmak için hangi dua okunur? Bir sınavda nasıl başarılı olunur?

Sınavda başarı duası ve diğer dualar gerçekte kendi başına mucizesi olan ve sırf okunduğu için kesinlikle sonuç verecek olan bir sihirli iksir değildir. Duanın bir sahibi vardır ve dua sahibine yapılan dilektir. Yani dua kapısını insanlara açan o kapıdan girmek için kapının arkasındaki duanın sahibini çok iyi idrak edebilmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde sırf dua olduğunu bilerek ve sahibinden değil de duanın kendisinden medet umarak yapılacak olan duanın hükmü Allah’a kalmıştır. Ancak zannı kanaatimce pek hükmü olmayacaktır.

Başarı duası olarak okunabilecek birçok dua vardır. Bu dualar Türkçe anlamıyla piyasadaki dini kitaplarda ve internet ortamında yayımda olan dualardır.

Başarı Duası Okunuşu

”Allahümme inni es’elükes-sebate fil-emri ve es’elü azimete’r-ruşdi. Ve es’elüke şükra ni’metike ve husne’ıbadetike. Ve es’elüke lisanen sadikan ve kalben selimen. Ve e’uzü bike min şerri mata lemü. Ve es’elüke min hayri ma ta’lemü. Ve estağfiruke mimma ta’lemü. İnneke ente’allamü’l-guyub.”

Başarı Duası Anlamı

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in sahabeye öğrettiği başarı duasının anlamı şu şekildedir;

Allah’ım! Senden dinde sebat etmeyi istiyorum ve doğruluğa azmetmeyi istiyorum. Nimetine şükretmeyi ve sana güzel bir şekilde ibadet edebilmeyi istiyorum. Doğruyu konuşan bir dil ve eğrilikten uzak bir kalp diliyorum. Allah’ım! Senin bildiğin her çeşit şerden sana sığınıyorum. Bildiğin bütün hayırları senden istiyorum. Bildiğin günahlarımdan dolayı senden bağış diliyorum.

İmtihana (Sınava girerken şu dua okunur: (isra suresi;80)

رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا

“Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.”

ANLAMI:”Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”

Sınav için sıraya oturunca şu âyet okunur;

رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي يَفْقَهُوا قَوْلِي

“Rabbi’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî.”

 ANLAMI: ”Ya Rabbi!, Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır, dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle.”

Sınav Başlayınca da şu dua okunur:

ياَحَيُّ ياَقَيّوُمُ بِرَ حْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ

“Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû.”

ANLAMI: ”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum.”

Başarı Duası Dinle


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

7 Yorumlar
 1. Enes ÖNEL Yorumunda diyor ki;

  Bu makale içinde yer alan bilgilerden dolayı derin sağolun. Günlük hayatta Allah’a daha çok dua etmek için öğrenilecek çok şeyimiz var. Duaların etkili olması için duaları doğru formülize etmenin önemini özümseyerek Allah’a dualarımı iletmeyi öğrendim.

 2. Berkay ERSÖZ Yorumunda diyor ki;

  Çok güzel herkese namaz öğretme aşkını versin ..

 3. Diyar DENİZ Yorumunda diyor ki;

  Allah razı olsun hocam Ağzınıza sağlık Rabbim hizmetlerinizi daim etsin inşallah

 4. Emrecan ÖZTÜRK Yorumunda diyor ki;

  Keşke bunu anlayabilenlerden olabilsek. Allah razı olsun abi sizlerden.

 5. Fatma YAŞAR Yorumunda diyor ki;

  Allah rızasını üzerimizden esirgemesin…

 6. Fadime ÖZYILMAZ Yorumunda diyor ki;

  slm ben kıbrıs dan aranıza yeni katıldım duacınız ve dua edenim olsun istedim ,

 7. Ahmet TAŞKIRAN Yorumunda diyor ki;

  ne görsem ötesinde hasret çektiğim diyar;kavuşmak nasıl olmaz,mademki ayrılık var? ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com